Da en dyrklinik i Skjern for nyligt modtog en syg hundehvalp, der viste sig at være smittet med den farlige hundesygdom parvovirus, opfordrer de nu alle hundeejerer til at tjekke hundens sundhedspapirer. Dyrlæge Jette Christensen udtaler til dr.dk: “Vi vil gerne have, at den er vaccineret for Parvo–virus indenfor de seneste tre år, ellers bør de tale med deres dyrlæge” En yderst smitsom sygdom Parvo–virus er en farlig sygdom, der i værste fald kan ende med dødsfald. Sygdommen omformes i mave-tarmkanalen og er meget smitsom. Viruspartiklerne er hårdføre bakterier, der kan overleve i op til 6 måneder i omgivelserne. Bakterierne findes i hundens afføring. Hvis en hund er smittet med Parvo–virus, ses symptomerne efter 4-14 dage og er som oftest nedstemthed, appetittab og feber. Senere vil man også se opkast, diarré, feber, dehydrering og nedsat immunforsvar. Hos små hvalpe kan sygdommen ramme hjertet og dermed føre til åndenød, hurtig puls og blege slimhinder. Diagnosen stilles via en afføringstest for parvopartikler. En virus der kan forebrygges Netop Parvo–virus kan forebygges gennem vaccination. Derfor er det også vigtigt, at hvalpemoderen er vaccineret imod sygdommen, da hvalpe dermed er delvist beskyttet gennem modermælken, indtil de selv er gamle nok til at modtage vaccinationen. Kilder: dr.dk og netdyrlæge.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.