Olav Nørgaard æresmedlem i Dansk Gravhundeklub

19-12-2020 10:29, af Tove Baukjær, Formand Dansk Gravhundeklub

Rigtig mange medlemmer kender til Olav Nørgaard i Dansk Gravhundeklub. De fleste kender nok til dig for dit store arbejde i Kynologisk udvalg gennem rigtig mange år, under lige så mange skiftende bestyrelser. Hvad mange nok ikke ved, og kender til, er din store passion for jagten med gravhund

Copyright Ridehesten.com

Specielt din store interesse for gravjagten, har jeg fået kendskab til gennem de sidste fire år, hvor du i flere år hjalp bestyrelsen med at overbevise visse politikere om vigtigheden af, at vi skal have lov til at oplære vores gravhunde med levende ræv! Dette har vi gjort i klubben gennem rigtig mange år under seriøse forhold for både hund og ræv! Et vigtigt redskab til at værne om og udbygge gravhundens status som jagthund og fremme avlen af mentalt og jagtmæssigt gode og sunde gravhunde. Dit ihærdige arbejde bag kulisserne med politikere, embedsmænd og ministre, var da også lige ved at bære frugt, men så kom et pres på ministeren fra anden side, og han og visse politikere, kunne ikke andet end at bakke tilbage. Men dette store arbejde er ikke glemt, ej heller til ingen verdens nytte. Jeg/ vi i bestyrelsen tror og håber på, at man om nogle år fra politisk side kommer til at indse, at der skal noget andet til, end det der sker i dag. 

Diskusprolaps har fyldt virkeligt meget, men der har også været tid til målinger og vejninger, der har været arbejdet med sort eksem, gravhundens farver og hårlag, ind- og matadoravlsproblematikker, diverse øjensygdomme, Osteogenesis Imperfecta og meget mere.

Ejer du en gravhund, er Olav altid klar, med et hjælpende råd. Olav har loyalt og samvittighedsfuldt løst de mere eller mindre intelligente opgaver, som skiftende bestyrelser – herunder denne – har bedt ham om at løse. Jeg gætter på, at han indimellem har været temmelig træt af mig og os, men han lader sig aldrig mærke med det.

Er man i familie med Olav, er den eneste tænkelige hund man kan eje en gravhund. Passionen for drevjagten, som har gavnet klubben og medlemmerne ved dit arrangement i prøver og den større og større opgave med at finde skovterræn, er ikke at forglemme. 

Olav er som vores gravhunde, klog, mentalt stærk, kærlig og kan tænke langsigtet! Han har tålt bump, uheld og blindgyder på vejen hertil, for han er fremsynet, og i stand til at planlægge ud i fremtiden, på den lange bane, og for Olav har det altid været sagen – gravhundesagen – det har handlet om. Han har fuldstændigt uegennyttigt lagt mere end 30 års arbejde i denne klub og det kan man vist roligt kalde en særlig fortjenstfuld indsats for gravhundesagen. Det er mig derfor en stor ære at kunne udnævne Olav Nørgaard til æresmedlem af DGK og at tildele ham DGK’s emblem i guld.

 

Artiklen er tidligere bragt i Gravhunden

Læs også

Alder er ingen hindring: 12-årige Afrodite blev rallychampion

28-09-2025 12:00, af Susie Hansen

Den 10. maj 2025 skrev gravhunden Afrodite og hendes ejer, Heidi, historie, da Afrodite som 12-årig kunne kalde sig rallychampion. En bedrift, der vidner om stædighed, tålmodighed og et helt særligt bånd mellem hund og ejer

Fra HUNDEN: Raceportræt af den aktive og stærke gravhund

18-07-2025 07:29, af Kirstin Sørensen og Hans Bilde Sellerup

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

BIG gik til Hodja's Darwin

11-11-2023 17:18, af Anne Cecilie Sohl

Lørdagens BIG gik til ruhåret standard gravhund, Hodja's Darwin. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.