Nye midler i brug mod hundelorte

05-12-2016 09:57, af Kasper Larsson
En lille fransk by tager nye midler i brug mod hundelorte på gaden – synderne skal nu identificeres via dna
Copyright Ridehesten.com
Nye skrappe metoder tages i brug mod hundelorte i fransk by, hvor bæen nu bliver dna-testet, for at kunne finde synderen. (Modelfoto: Shutterstock)

Borgmesteren i den franske provinsby Béziers, Robert Ménard, har fået rettens ord for, at han kan gennemføre sine planer for at komme hundelorte på gaden til livs. Det skriver Dagens.dk Middelhavsbyens borgmester har i sinde at indsamle dna-prøver fra alle byens hunde. Når der findes hundelorte på gader eller stræder, kan en prøve fra visitkortet vise, hvem der er den heldige ejer. Derpå får hundens ejer et brev med et girokort, der lyder på 38 euro, eller hvad der svarer til 285 kr. Tidligere i år blev planen fremlagt, men underkendt af en administrativ domstol i byen Montpellier, der dømte tiltaget ulovligt. Dommerens afgørelse lød, at det nye tiltag havde undertrykkende karakter, og ikke hjalp til at opretholde den offentlige sikkerhed. Men den stædige borgmester opgav ikke drømmen om bæ-fri gader og appellerede dommen. Appeldomstolen vurderede, at planen faktisk er lovlig, men at den udelukkende bør udføres i centrum af Béziers. Borgmesteren er ikke i tvivl om fornuften i tiltaget. - Lokale indbyggere går ind for ideen, fordi den gør byen renere og sparer penge, siger han til radioen France Bleu. Kilde: Dagens.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse