Ny ulykkesforsikring til hunde

23-09-2015 11:17, af Tine Luther
Livet som aktiv og glad hund kan være forbundet med skader, og nu kan hundeejere forsikre hunden mod ulykker og skader via en ny og billig ulykkesforsikring fra Dyrekassen Danmark. Forsikringen er den første af sin art, og selskabet håber derved, at endnu flere ejere vil beskytte deres dyr.
Copyright Ridehesten.com
Den nye ulykkesforsikring dækker f.eks., hvis hunden rammes af en bil eller kommer til skade under en træning eller på en gåtur.

Selv den sundeste hund kan komme galt af sted. Det er grundtanken bag Dyrekassen Danmarks seneste forsikringstiltag, som er en ulykkesforsikring til hunde, der dækker dyrlægeregningen, hvis hunden kommer til skade. Med den nye forsikringstype kan hundeejere for et mindre årligt beløb sikre sig, hvis uheldet er ude. ”Den nye ulykkesforsikring dækker udgifter til undersøgelse, behandling, operation og genoptræning, hvis din hund kommer til skade. Forsikringen er særligt tiltænkt hundeejere, som af forskellige årsager vælger sygeforsikringen fra, eller hvor hunden er blevet for gammel til at få en sygeforsikring. Vi håber, at vi med ulykkesforsikringen kan bidrage til, at endnu flere danske hundeejere vælger at forsikre deres hunde og dermed får andel i den tryghed dette giver ejeren,” siger Merete Leth Keller, der er afdelingschef for Dyrekassen Danmark. Til de, der vælger sygforsikringen fra Ulykkesforsikringen er den første af sin slags i Danmark, og henvender sig primært til hundeejere som vælger sygeforsikringen fra, fordi de vurderer, at deres hund er så sund, at risikoen for, at hunden bliver syg, er lille. Den henvender sig også til de hundeejere, der på baggrund af økonomi vælger sygeforsikringen fra. Den nye ulykkesforsikring koster således kun 499 kroner om året, og den kan tegnes på alle hunde uanset alder og sygehistorik. Den dækker for eksempel, hvis hunden rammes af en bil, eller hvis hunden kommer til skade under en træning eller på en gåtur. Dækker ikke ved sygdom Ulykkesforsikringen dækker ikke, hvis hunden bliver syg, så ønsker ejeren en dækning på både sygdom og tilskadekomst, skal ejeren vælge at tegne en sygeforsikring i stedet. ”Der findes en del hunde, der ikke er forsikret, fordi ejeren ikke mener, at en sygeforsikring kan betale sig, fordi hunden anses for sund og rask. Men sunde hunde kommer også ud for skader. Endda ser vi en tendens til, at netop de sunde brugshunde kommer til skade, ofte fordi de arbejder i et højere og mere intens tempo sammenlignet med andre hunderacer”, siger Merete Leth Keller. Udover den nye forsikringstype, øges erstatningssummen på både syge- og ulykkesforsikringen desuden til 30.000 kroner, og selvrisikoperioden udvides til én selvrisiko uanset antallet af diagnoser. /Pressemeddelelse fra Dyrekassen Danmark

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

Fra HUNDEN: Løber hjertet af med dig i hvalpekøbet?

11-07-2025 07:01, af Lotte Evers, Agria Dyreforsikring

Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den alsidige border collie

14-07-2025 06:39, af Hanni Zimmer

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet