I mange år har der blandt danskerne været en klar tendens til at vælge ”mode-hunde” i stedet for at vælge hunde, der rent faktisk passede til ens behov. I ifølge kommunikationskonsulent i Dansk Kennel Klub Vibeke Knudsen, så er det en ærgerlig tendens, der kan føre meget skidt med sig. – Det er ikke særlig smart, dels fordi at folk tænker hunde som nyt tilbehør, hvilket er et dårligt udgangspunkt, og dels fordi at det lokker useriøse avlere frem, som er der af fortjeneste og ikke af kærlighed til en bestemt race, forklarer Vibeke Knudsen til tv2.dk Hvert år bliver mellem 10.000 og 12.000 hunde aflivet i Danmark – og det selvom langt hovedparten af dem ikke fejler noget. Mange gange skyldes det ganske enkelt at hundeejeren ikke har kunnet magte hunden – de har valgt en forkert hund til deres behov. – Folk orker ikke at passe dem ordentligt. Derfor er mit generelle råd, at man ikke vælger hund over evne. Det er meget ulykkeligt, at de bliver aflivet allerede i 2 års alderen, derfor skal man tænke sig godt om. Det kan ikke nytte noget, at man forelsker sig én bestemt hund, siger Vibeke Knudsen. Inden man køber en hund, skal man derfor gøre op med sig selv hvad man kan magte, og sørge for at sætte sig godt ind i de enkelte hunderacers behov for pasning, motion osv. Fra 2005 til 2010 har det især været de såkaldte ”taskehunde” som chihuahua, der har været, hvilket især indikerede, at man valgte hund fordi de var moderne. Men nu er der igen begyndt at være en spredning af de forskellige slags hunde, som danskerne vælger. – På den nye liste vil man se, at folk spreder sig over en bred vifte af hunde, så det er rart og en god udvikling, slutter Vibeke Knudsen. Kilde: tv2.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Kalenderen siger snart marts, men termometeret og det grå lys insisterer på, at det stadig er november. Hvis du og din hund er ved at få kuller af at vente på sol, tørre poter og lærkesang, så har vi samlet fem mere eller mindre seriøse bud på, hvordan I slår tiden ihjel indtil da.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse