Man ved ikke præcist, hvornår ulven begyndte at nærme sig mennesker og blev transformeret til hund. Men nu har man en formodning om, hvordan det skete. Forskere har nemlig fundet ud af, at det sandsynligvis var visse ulves evne til at optage næring fra kulhydrater, der blev startskuddet til hunden. Disse ulve kunne lukrere på bopladsernes rester af bl.a. rødder, grød og brød. Forskningen er netop offentliggjort i ”Nature”. Forskerne har undersøgt DNA fra 15 forskellige hunderacer, heriblandt eksempelvis cocker spaniel og golden retriever, samt 12 grå ulve. Fokus lå på, hvordan hundenes DNA adskilte sig fra ulvenes, og de fandt frem til, at der nok var 122 gener, som lå til grund for, at ulvene efterhånden udviklede sig til hunde. Blandt disse 122 gener relaterede 10 sig til fordøjelsen – og heraf tre til evnen til at omdanne stivelse til sukker og optage det fra mavesækken, så det finder vej ud i blodbanerne. Kilde: videnskab.dk
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.