Hundepels findes i rigtig mange farver, og mange har ment, at farverne er opstået i menneskets domesticering af hundene.
Men det sætter ny forskning nu spørgsmålstegn ved. For meget tyder nemlig på, at hunde allerede havde anlæg for forskellige pelsfarver i de tidligste perioder af menneskets påvirkning af hunde for 14.000 – 30.000 år siden. Det skriver ScienceAlert.
Forskerne har analyseret DNA fra 5000 år gamle hunde og har heri fundet bevis for, at særlige grundfarver i pelsen er underlagt grupper af kontrolgener.
Kontrolgenerne styrer produktionen af ASIP-proteinet, der er ansvarlig for, at hundens pelsdragt kan inddeles i fem grundformer.
– Selvom vi opfatter al den her variation i farverne i pelsdragten som noget, der hører til hunde til, skete noget af den, lang tid før 'hunde' var hunde, forklarer genetiker Danika Bannasch fra University of California, Davis i en pressemeddelelse.
Analyser viste desuden, at den 10.000 år gamle sibiriske hunderace Zhokhov allerede viste tegn på det såkaldte 'black back'-mønster, der er styret af ASIP-proteinet.
Det indikerer ifølge forskerne, at kontrol-generne for ASIP-proteinet allerede var til stede under de tidligste faser af hundes domesticering, der forløb for et sted mellem 14.000-30.000 år siden
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.