Ny børnebog om hunde: ”Pelsen, Pytten og Pølsen”

13-10-2012 08:39, af Tine Luther
Opdrætteren Hanne Mathiasen tæve fødte kun én hvalp, og eftersom livet som enehvalp ikke er særlig befordrende, tog Hanne en fremmed hvalp ind, der manglede en kærlig mor. Det blev en succes for alle parter – og ud af projektet sprang også en børnebogen ”Pelsen, Pytten og Pølsen”
Copyright Ridehesten.com

Fortællingen om Pelsen, Pytten og Pølsen handler om Hannes hund, en tibetansk terrier, kaldet Pelsen. Hun skal have hvalpe, men får kun én hvalp, Pytten. Derfor tager Hanne en nyfødt labradorhvalp, den mangler en kærlig hundemor, i pleje. Det er Pølsen. Hvorfor hundene hedder, som de gør, kan du læse i bogen. Der kan du også læse om de to meget forskellige hvalpes oplevelser de første otte uger af deres liv. Det er et par hvalpe med appetit på livet. Der medvirker to børn i bogen, Ronja og Noah. De kommer på besøg, fordi de og deres forældre vil gerne have en hund. En labrador! Pelsen, Pytten og Pølsen er også en historie om en hundemors betingelsesløse kærlighed, og om at knytte nye bånd og blive bedste venner, selvom man er forskellig. Endelig indeholder bogen fakta om hunde og gode råd om, hvordan man omgås hunde på den gode måde. Bogen er tænkt til højtlæsning/dialoglæsning med børn fra 5-års alderen og til selvstændig læsning for børn fra 2. klasse. Forfatteren håber, at rigtig mange børn vil nyde historien om ”Pelsen, Pytten og Pølsen”, og at rigtig mange voksne vil tage udfordringen op og læse den sammen med børn. Det er hendes ønske, at bogen kan bidrage til, at børn får større kendskab til fornuftig omgang med hunde. Pelsen, Pytten og Pølsen er på 64 sider og indeholder over 100 farvebilleder og illustrationer. Den kan købes for 149,- hos DKK - www.dkk.dk - og på www.forlaget-mathiasen.dk DU KAN LÆSE MERE OM HANNE MATHIASENS ENEHVALP OG OM BOGEN I NÆSTE NUMMER AF HUNDEN.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.