Sidste år havde vi et længere interview med Ghita Nørby i Magasinet HUNDEN. Her fik vi bekræftet, at den danske stjerne ikke blot er skuespiller og blomsterelsker, men at hendes hjerte også banker for hunde og især salukier.
Netop dette har hun i årevis skrevet om for Dyrefondet, hvor hun har været bestyrelsesformand og nu er præsident.
Nogle af Ghitas mange tekster kan man finde i den nye bog, der hedder Ghita Nørby om livet og dyrene. En bog, der foruden hendes tekster prydes af virkelig smukke billeder.
Teksterne kredser, som titlen antyder, omkring livet, dyrene og verden. Et eksempel på dette er teksten, at forstå hinanden, som findes på side 9 i bogen.
Vi taler om, at vi har et venskab med vores dyr.
Vores familiedyr, som bor og lever sammen med os.
Vi kan tolke vores hunde og katte, som vi vil.
Jeg mener helt personligt, at jeg kan snakke med min hund,
Og at hun ”forstår”, hvad jeg siger
Jeg ved, at min hund er en mester i at fornemme, hvor jeg er i livet.
Hvad vi skal og ikke skal sammen, og om jeg er ked af det eller glad.
Dyrene fornemmer alt om os ud fra vores kropssprog
Og det toneleje, vi taler til dem i.
Det mærker jeg helt tydeligt!
Bogen består af 24 tekster og 29 billeder, som man kan fordybe og fortabe sig i dagligt. På hunden.dk har vi allerede stor glæde af denne bog, som kan købes hos Dyrefondet for 69 kroner + fragt.
I morges var Lotte Höhrmann og Mark Laursen fra det virtuelle K9 Biathlonløb 31. oktober og 1. november i Radio Diablo på Sydfyn. Her kunne de afsløre en ret stor nyhed
Vi har talt med Ghita Nørby om, hvad hun får tiden til at gå med her under coronakrisen. Ikke overraskende går meget tid med hunden Aki
I takt med at temperaturerne nærmer sig frysepunktet, indstilles lure coursing-sæsonen for mynderne. Det gælder om at få de sidste træninger med, og i weekenden afholdt Myndeklubben en af årets sidste på Sjælland
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.
Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.