Forestil dig, at du er en person med angst. Du har svært ved at bevæge dig uden for din dør, da du ikke har lyst at møde andre mennesker, og mødet med andre mennesker tærer dig for energi.
Den eneste måde, du kan forlade matriklen på, er hvis du har din servicehund med dig. Servicehunden sørger for at skærme dig, og den giver dig tryghed og ro.
Hvis du så for eksempel skal ud at handle, risikerer du at få at vide, at du ikke må have hund med i butikken. Du er i forvejen i alarmberedskab, fordi din krop reagerer på, at du er ude at handle, og så skal du bruge en masse energi på at overbevise den ansatte om, at du faktisk godt må have din servicehund med i butikken.
Sådan er hverdagen for rigtig mange mennesker med servicehund. Nu vil ny forening forsøge at hjælpe brugerne ved at oplyse om og sikre rettighederne for personer med servicehund.
Foreningen hedder Foreningen for ServicehundeBrugeres Rettigheder (forkortet FSBR), og den havde stiftende generalforsamling onsdag aften.
Den nyvalgte formand, Mette Borchert Vahlun, fortæller om en rigtig god generalforsamling.
– Det var en rigtig god og spændende generalforsamling, som endte med at tage tre timer fordi der var så meget spørgelyst, lyst til at debattere og generelt engagement i foreningen. Der kom kampvalg om flere poster herunder formandsposten, som jeg vandt. Vi fik besat alle poster, hvor nogen endda ikke blev valgt ind fordi der var så mange, det ønskede at komme i bestyrelsen.
Så vi blev mødt med et kæmpe engagement og initiativ til generalforsamlingen, lyder det fra den nyvalgte formand.
Tidligere på onsdagen var vi på besøg hos Mette Borchert Vahlun for at høre om hendes liv med servicehund. Det blev der et podcastafsnit ud af. Et afsnit, som du snart kan høre her på hunden.dk.
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Det er ikke kun blandt beboerne på landets plejecentre, at TrygFondens besøgshunde spreder glæde. Også plejepersonalet har stor gavn af besøgshundeordningen, fordi de er med til at give nærvær og skaber et samtalerum, der bliver en hjælp i plejepersonalets arbejde. På Kongebrocenteret i Christiansfeld oplever plejehjemslederen på nært hold, hvilken magisk indvirkning labradoren Sally har på alle
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende