New Hope Denmark melder TV2 til Pressenævnet

14-09-2021 09:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Bestyrelsen bag New Hope Denmark er meget utilfredse med den udsendelse, der blev sendt på TV2 mandag. Efter at have lagt flere beviser for deres sag på Facebook vælger de nu at trække stationen i Pressenævnet. Organisationen ændrer ikke på deres fremgangsmåde fremover

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Mandag sendte TV2 programmet, Gadehunde for millioner. Et program, der angreb organisationen New Hope Denmark for ikke at leve op til det ansvar, det er at importere gadehunde fra Portugal til familier i Danmark.

TV2 fremlagde, hvordan flere hunde har lidt af sundhedsmæssige problemer, og at enkelte desuden har været aggressive.

New Hope Denmark var ikke sene til at sende et forsvar ud på deres Facebookside. Her kan man se et opslag med 157 kommentarer, hvor New Hope Denmark står bag langt de fleste.

Organisationen forsvarer sig med næb og kløer, og det kan være vanskeligt at holde et overblik over de mange opslag i tråden.

Et væsentligt opslag, som vi har valgt at nævne, handler om et budget, der blev lagt frem i TV2’s program. I budgettet fremgår det, at organisationen tjente 800.000 kroner i 2020, hvilket ifølge New Hope Denmark ikke har hold i virkeligheden, da budgettet ikke indeholdt visse udgifter.

I tråden på Facebook lægger New Hope Denmark et screenshot af en chat op, hvor man kan se, at kvinden, der i tv-programmet fremlægger budgettet, erkender, at hun har fusket med det.

Du kan se tråden her. 

Dette skal ikke læses som et forsvar af New Hope Denmark, da der er mange andre kritikpunkter at tage fat i. Men organisationen fortæller, at de har givet TV2 oplysningen om budgettet, men stationen har ikke valgt at bruge oplysningen.

På grund af dette og flere eksempler afslører New Hope Denmark over for hunden.dk, at man vil melde TV2 til Pressenævnet for programmet.

Er det korrekt, hvad New Hope Denmark skriver, er det ærgerligt, da der som sagt er nok at kritisere New Hope Denmark for.

For eksempel lægger New Hope Denmark ansvaret for socialisering af hundene over til de nye ejere. Det er hunde, der kommer fra gaden i Portugal, og er ekstremt stressede, når de kommer frem til deres nye ejere.

Netop dette har ført til flere farlige situationer, hvor blandt andet et barn er blevet bidt af en hund. New Hope Denmark lægger ansvaret over på ejerne, der ikke har overholdt den køreplan, som organisationen udsender sammen med hundene.

Vi har spurgt New Hope Denmark, om de har overvejet at tage færre hunde hjem, og socialisere hundene, inden de kom ud til de nye ejere.

Hertil svarer, en person der vil citeres som bestyrelsen for New Hope Denmark følgende:

–Nej vi har den sidste tid udformet en endnu bedre procedure til screening af folk der kan adoptere, da samtlige af dem med kritik ikke var godt nok rustet til at eje en hund, dansk eller ej.

Der er altså ikke udsigt til at man vil tage færre hunde hjem, eller vænne dem til deres nye liv i Danmark, inden hundene kommer ud til de nye ejere.

Hanne Knude Palshof, der er formand for Den Danske Dyrlægeforening, har tidligere udtalt følgende om netop dette:

– Tager man hunde, der er vant til at leve på gaden, så lever de jo altså i flokke. Så er det altså noget af en kontrast at komme til Danmark til et liv i et parcelhus, hvor de skal være alene i mange timer, fungere i en familie og luftes i snor, siger hun i et af afsnittene.

 

 

Læs også

Silke Sommer idømt bøde på 50.000 kroner

15-09-2022 15:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag faldt dommen over Silke Sommer, der er stifter af New Hope Denmark

Silke Sommer står til bødestraf

02-09-2022 09:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går var stifter af New Hope Denmark i retten i Odense, hvor hun stod anklaget for flere forskellige ting i forbindelse med sin rolle i New Hope Denmark 

Afgørelse i sag mod Silke Sommer om to uger

01-09-2022 12:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Retten i Odense har netop afsluttet retssagen mod Sille Sommer og New Hope Denmark. Afgørelsen må vi dog vente på

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse