Det kan ske for os alle: Hunden brækker benet, får en alvorlig infektion eller en helt tredje behandlingskrævende situation opstår. Og dyrlægeregningen kan hurtigt vokse os over hovedet… Mange hundeejere vælger at lade deres hund sygeforsikret, så de undgår at havne i den ulykkelige situation, det er at være tvunget til at få sin hund aflivet, fordi man ikke har råd til at betale dyrlægeregningen. I Danmark er vi dog langt bagefter f.eks. Sverige, hvad sygeforsikring angår. En undersøgelse udført for Agria Dyreforsikring i 2010 viser, at 15% af de danske hundeejere har tegnet sygeforsikring, mens næsten 80% af vores svenske ”kolleger” har valgt at sygeforsikre deres hunde. – At langt færre danske hunde er forsikrede end svenske, skyldes dels manglende kendskab til muligheden, men også at mange tror, at deres hundeforsikring dækker både ansvar, sygdom og skade, forklarer Sonja Karaoglan fra Agria Dyreforsikring i 24timer. I Danmark sker det desværre ofte, at syge eller tilskadekomne kæledyr må lade livet, fordi deres ejer ikke har råd til at betale behandlingen. Eksempelvis modtog Faxe Dyrehospital på bare én weekend tre trafikskadede kæledyr, som alle blev aflivet, fordi ejerne ikke havde råd til operation. Undgå det frygtelige dilemma – Mange mennesker kan undgå at komme i det frygtelige dilemma at skulle lade deres dyr aflive på grund af manglende økonomisk formåen, hvis de tegner en sygeforsikring. Og for så vidt at dyret fejler noget, som det kan blive behandlet for, og det efterfølgende kan fortsætte med at have et godt liv, så er det også positivt set fra dyrets synsvinkel, siger Peter Sandøe, formand for Det Dyreetiske Råd, til 24timer. Samtidig påpeger han dog, at der med en sygeforsikring kan være en risiko for unødvendig overbehanding af dyr, der burde aflives: – Når man har en forsikring, kan det være fristende at fortsætte behandlingen ud over det punkt, hvor dyret ville være bedst tjent med at blive aflivet, siger Peter Sandøe. Kilde: 24timer
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.
World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.