Klovne har været på alles læber den sidste uges tid – og med god grund. Der har været flere uheldige episoder, hvor klovne har skræmt forbipasserende mennesker. Og tendensen er landsdækkende; alle de større danske byer oplever en decideret klovneinvasion. Dette pludselige ”skadedyrsproblem” har fået folk til tasterne i håbet om at få svar på, hvad der sker, hvis man kommer til at stikke klovnen en lussing, eller hvis Fido hapser ud efter den polkaprikkede gøgler. Dette har fået Nordsjællands politi til på Facebook at opfordre forældre til at tage en alvorssnak med deres poder om det ufornuftige i at skræmme uskyldige mennesker om aftenen med uhyggelige klovnekostumer. For klovnene kan nemlig blive straffet for deres klovnerier – og ikke nødvendigvis i form af en bøde. Derfor har Nordsjællands politi også forsøgt at redegøre for loven på dette pågældende punkt. De mange spørgsmål fra borgerne er dog ikke alle lige lette at besvare, for det er en vurderingssag fra gang til gang. Forklaringen fra politiet lyder således: – Hvis man som hundeejer skal kunne straffes for, at ens vaps har bidt en anden person, kræver det, at man som hundeejer har haft til hensigt at anvende sin hund som et våben. – Springer en klovn frem fra en busk og råber ”bøh!”, så Plet instinktivt napper klovnen i anklen, er der umiddelbart ingen straffesag mod hundeejeren. Men tager man snoren af Plet og råber ”puds klovnen”, så er det umiddelbart en anden historie. Og midt imellem de to eksempler er der en masse nuancer, og det er derfor, vi vurderer hver sag særskilt. – Skulle man selv påføre en klovn eller andre skade, kan det under nogle omstændighederne være straffrit under det begreb, der hedder nødværge. I straffelovens § 13 står der kort fortalt, at nogle ellers strafbare handlinger er straffri, hvis de har været nødvendige for at afværge et angreb. Dog skal handlingen stå mål med angrebets farlighed og angriberens person. Det er den korte forklaring af begrebet nødværge, men vi anbefaler jer at læse de syv linjer i straffelovens § 13. Kilde: Mx.dk
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund