I 10 måneder var Molly forsvundet. Takket være en stor indsats fra Dyreværnet, er hun nu kommet rigtig godt videre i livet.
Hun er blevet adopteret Susanne og Ole, der bor mellem Randers og Viborg, og den lille hund er faldet rigtig godt til.
– Det går simpelthen så godt, udbryder Susanne, der slet ikke kan skjule sin kærlighed til Molly, da
Dyreværnet spørger, hvordan det nye familiemedlem har det:
– Vi er SÅ glade for hende og hun har taget hele familien med storm. Hun er en rigtig dygtig hundepige, og i går vækkede hun mig ved at putte sig helt ind til mig. Nu var det tid til at stå op, men først skulle vi lige hygge lidt, fortæller Susanne på Dyreværnets hjemmeside.
Hvor Molly har opholdt sig siden den 8. marts 2018 og indtil hun blev indleveret til Dyreværnet, er der endnu ingen, der ved.
– Hendes trædepuder er fine og hun elsker at putte sig under tæpper og dyner. Så hun må næsten have haft en eller anden form for menneskelig kontakt i de ti måneder, hun var væk, fortæller Susanne eftertænksomt:
– Hun er så kærlig. Jeg tror helt sikkert, at vi får et rigtigt lykkeligt liv sammen.
I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Agria inviterer alle hundeejere i Danmark til at deltage i en landsdækkende gåtur, hvor hvert skridt tæller som støtte til Dyreværnet. Det eneste du skal gøre, er at tage snoren i hånden, dele et billede og nyde turen med din firbenede ven.
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
I sagen om den forsvundne Eddie Karl-Johan Christensen fra Frederikshavn er hunden også forsvundet
Igen i år bød nytåret på en masse forsvundne hunde. Du får her et overblik
Kort tid efter at Bella blev adopteret til en kærlig familie, løb hun væk. I otte dage var hun forsvundet, og flere hundrede borgere på tværs af kommuner i Region Sjælland samarbejdede om at få hende hjem igen. Det lykkedes, og nu er Bella tilbage på Roskilde Internat
Så beder vi igen om jeres fantastiske hjælp til at finde en bortløben hund
Eurasierne Fie forsvandt i formiddags i Gribskov
Midt i sorgen over, at familiens hund er forsvundet, har familien modtaget opkald, hvor en aggressiv, anonym mand kræver 5000 kroner for oplysninger om hunden
På hunden.dk har vi fået lov at være de første til at dele videoen til Joachim Knops nye single, På den vej, hvor du bor. I videoen optræder Joachims hund, Molly, i en meget afslappet rolle. Du kan læse mere om Joachim og Molly i juninummeret af HUNDEN
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg