Lucy blev reddet fra voldelig ejer

28-06-2016 15:14, af Kasper Larsson
Det endte lykkeligt for den unge pitbull Lucy. Aktivister påstod overfor ejeren, at hun var død – nu er hun reddet i sikkerhed og har fået behandling for sine skader.
Copyright Ridehesten.com
Lucy for syv måneder siden. Her ses hun med en skinne, der skal holde knoglerne i kæben på plads. (Foto: Facebook)

Hvis man så Lucy i dag, ville man se en legesyg hvalp, ivrig efter at hilse. Hvad man ikke ville se, er hendes smertefulde fortid. Lucy kunne hver dag se frem til både slag og spark fra hendes voldelige, egyptiske ejer. Heldigvis har en gruppe amerikanske dyreaktivister reddet hende, og i dag lever hun et lykkeligt liv, omgivet af kærlighed. For ni måneder siden levede den etårige hvalp et liv i frygt for konstante voldelige overgreb fra sin ejer. Et lokalt dyreinternat mener, at det en dag kammede over for ejeren, der tævede hunden med en mursten. Lucy brækkede kæben to steder, og det fik internatet til at tage affære. Bad om hunden udleveret i Egypten anses det som prestigefyldt at eje en racehund, hvorfor ejeren pure afviste de lokale dyrevenner, da de bad om at få hunden udleveret. Det fik dem til at kontakte den amerikanske aktivistgruppe Special Needs Animal Rescue and Rehabilitation (SNARR) og bede dem om hjælp. Sammen udtænkte de en plan. Efter at manden havde forladt sin ejendom, sneg de sig ind og hentede hunden, og satte hende på et fly til USA. Da han kom hjem, fortalte de ham, at hunden var død. Efter måneders pasning og pleje, operationer i kæben og antibiotikakure lever Lucy en lykkelig tilværelse i Pittsburgh. Dog venter hun stadig på at blive adopteret af en familie, der vil passe godt på hende resten af hendes dage. Kilde: huffingtonpost.com/Mx.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.