Lille spejl på væggen der…

30-04-2013 11:28, af Tine Luther
… hvem har den smukkeste hund i landet her? Det kan du få svaret på i den kommende weekend, den 4. og 5. maj, hvor flere end 6.000 hunde sætter hinanden stævne på Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling i Roskilde.
Copyright Ridehesten.com
Der er tilmeldt flere end 6.000 hunde fordelt på 248 racer til dobbeltudstillingen i Roskilde – men hvem går hjem med de fine rosetter denne gang? (Foto: hunden.dk)

Hvilken hund synes du, er den smukkeste? Garanteret din egen! Så hvorfor ikke få papir på det? På DKK´s såkaldte dobbeltudstilling i Roskilde (dvs. én udstilling med alle 248 racer til bedømmelse om lørdagen og en ny med alle racer – nu bedømt af nye dommere – om søndagen) er det nemlig muligt at tage sin egen hund med og få dommerens ord for lige præcis hvor smuk, den egentlig er – også selv om den ikke er tilmeldt den officielle udstilling eller har en forgyldt stamtavle fuld af præmierede aner. Kom og vis din hund! Hundeejere, som ikke i forvejen er tilmeldt udstillingen i Roskilde, kan komme og få deres hund bedømt begge dage fra kl. 11 i Store Ring. Det er en uofficiel bedømmelse, og resultatet registreres ikke i Dansk Kennel Klub, men man får en god snak med dommeren og en skriftlig kritik med hjem. Alle tilladte racer og blandinger – med og uden stambog – bedømmes. Husk at medbringe hundens vaccinationspapirer. Det er gratis at deltage - forhåndstilmelding er ikke nødvendig. Planer om at købe hund? Har du ikke hund endnu, men går du med en hundeejer gemt i maven, er en international udstilling det perfekte forum. Man kan godt nok ikke købe hunde på en udstilling, men det er en optimal mulighed for at snuse lidt til de forskellige racer og få sig en snak med menneskene bag hundene. Dansk Kennel Klub er til rådighed med oplysninger om ”Før du køber hund”-kurser og vejledning om hundekøb samt en ”Barn & Hund”-stand, som giver gode råd om børns omgang med hunde. Alt det, din hund ikke kan leve uden! Centralt på udstillingen kan du finde et torv fuld af alle de ting, du slet ikke vidste, at din hund stod og manglede – eller forberede dig på den lille nys ankomst! Her er masser af handelsstande, der blandt andet sælger foder, tilbehør til hunde, trimmeborde, kurve, beklædning til de tobenede, brugskunst og mange andre hundeartikler. Se hundene danse! Lørdag den 4. maj får du desuden mulighed for at se hundene danse – kl. 09.00 starter konkurrencen i Heelwork to Music (lydigheds- og samarbejdsøvelser til musik, også kaldet Dog Dancing). Og har man selv øvet sig og sin hund i bare et minimum af lydighed, kan man ikke lade være med at tage hatten af for de umage pars evner på et ”dansegulv”... Så kom endelig og giv dem et klap med på vejen! Hvem er så den smukkeste? Der er tilmeldt flere end 6.000 hunde fordelt på 248 racer til de officielle bedømmelser, der foregår udendørs både lørdag og søndag fra kl. 09.00. Den store finale, hvor udstillingens bedste hund kåres – og vinder den såkaldte "Best in Show"-titel - løber af stabelen i Store Ring begge dage fra kl. 15.00. Adresse og entré Udstillingen afholdes på Roskilde Dyrskueplads, Darupvej, 4000 Roskilde. Entré begge dage er 60 kr. for voksne og 10 kr. for børn 6-12 år. Børn under 6 år har gratis entré. Entré for gæstehund, der ikke er tilmeldt udstillingen: 90 kr.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse