Lille spejl på væggen der…

30-04-2013 11:28, af Tine Luther
… hvem har den smukkeste hund i landet her? Det kan du få svaret på i den kommende weekend, den 4. og 5. maj, hvor flere end 6.000 hunde sætter hinanden stævne på Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling i Roskilde.
Copyright Ridehesten.com
Der er tilmeldt flere end 6.000 hunde fordelt på 248 racer til dobbeltudstillingen i Roskilde – men hvem går hjem med de fine rosetter denne gang? (Foto: hunden.dk)

Hvilken hund synes du, er den smukkeste? Garanteret din egen! Så hvorfor ikke få papir på det? På DKK´s såkaldte dobbeltudstilling i Roskilde (dvs. én udstilling med alle 248 racer til bedømmelse om lørdagen og en ny med alle racer – nu bedømt af nye dommere – om søndagen) er det nemlig muligt at tage sin egen hund med og få dommerens ord for lige præcis hvor smuk, den egentlig er – også selv om den ikke er tilmeldt den officielle udstilling eller har en forgyldt stamtavle fuld af præmierede aner. Kom og vis din hund! Hundeejere, som ikke i forvejen er tilmeldt udstillingen i Roskilde, kan komme og få deres hund bedømt begge dage fra kl. 11 i Store Ring. Det er en uofficiel bedømmelse, og resultatet registreres ikke i Dansk Kennel Klub, men man får en god snak med dommeren og en skriftlig kritik med hjem. Alle tilladte racer og blandinger – med og uden stambog – bedømmes. Husk at medbringe hundens vaccinationspapirer. Det er gratis at deltage - forhåndstilmelding er ikke nødvendig. Planer om at købe hund? Har du ikke hund endnu, men går du med en hundeejer gemt i maven, er en international udstilling det perfekte forum. Man kan godt nok ikke købe hunde på en udstilling, men det er en optimal mulighed for at snuse lidt til de forskellige racer og få sig en snak med menneskene bag hundene. Dansk Kennel Klub er til rådighed med oplysninger om ”Før du køber hund”-kurser og vejledning om hundekøb samt en ”Barn & Hund”-stand, som giver gode råd om børns omgang med hunde. Alt det, din hund ikke kan leve uden! Centralt på udstillingen kan du finde et torv fuld af alle de ting, du slet ikke vidste, at din hund stod og manglede – eller forberede dig på den lille nys ankomst! Her er masser af handelsstande, der blandt andet sælger foder, tilbehør til hunde, trimmeborde, kurve, beklædning til de tobenede, brugskunst og mange andre hundeartikler. Se hundene danse! Lørdag den 4. maj får du desuden mulighed for at se hundene danse – kl. 09.00 starter konkurrencen i Heelwork to Music (lydigheds- og samarbejdsøvelser til musik, også kaldet Dog Dancing). Og har man selv øvet sig og sin hund i bare et minimum af lydighed, kan man ikke lade være med at tage hatten af for de umage pars evner på et ”dansegulv”... Så kom endelig og giv dem et klap med på vejen! Hvem er så den smukkeste? Der er tilmeldt flere end 6.000 hunde fordelt på 248 racer til de officielle bedømmelser, der foregår udendørs både lørdag og søndag fra kl. 09.00. Den store finale, hvor udstillingens bedste hund kåres – og vinder den såkaldte "Best in Show"-titel - løber af stabelen i Store Ring begge dage fra kl. 15.00. Adresse og entré Udstillingen afholdes på Roskilde Dyrskueplads, Darupvej, 4000 Roskilde. Entré begge dage er 60 kr. for voksne og 10 kr. for børn 6-12 år. Børn under 6 år har gratis entré. Entré for gæstehund, der ikke er tilmeldt udstillingen: 90 kr.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

Når linen strammer – sådan lærer du din hund at gå pænt

21-10-2025 17:00, af Redaktionen

At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?

Vinderne er fundet – Vil du deltage i november måneds konkurrence?

17-10-2025 07:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Offentligt møde om velfærd for hunde og andre dyr, som anvendes til terapi

20-10-2025 14:40, af Redaktionen

Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering