Nyhederne.tv2.dk skriver, at den 62-årige Bente Hoffmann forsvandt fra sit hjem den 6. september. Dagen efter blev hun og hendes bil efterlyst. Den 10. december gennemsøgte Østjyllands Politi Randers Havn sammen med Falck, hvor dykkere fandt den efterlyste bil, en Citroen C5. Den frivillige gruppe, Missing People, blev bedt om hjælp til at finde Bente Hoffmann for en måned siden, men har på grund af andre sager i Østjylland ikke haft mulighed for at sende dykkere ud før nu. Gruppen samledes lørdag formiddag på Randers Havn, hvor bilen blev fundet, og så startede eftersøgningen. I den ene af tre både sad lighunden Solo, og det blev ham, der fandt liget. Solo er den første af sin slags i Danmark. Han er en 7-årig, svensk redningshund, en flat-coated retriever, der er efteruddannet som lighund. Solo fik fært cirka 1800 meter fra, hvor bilen var blevet fundet, og her fandt dykkere liget og politiet blev tilkaldt. Kilde: nyhederne.tv2.dk
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet