Lhasa apso sejrede på Crufts

12-03-2012 14:56, af Tine Luther
En syv år gammel lhasa apso–tæve vandt den legendariske udstilling Crufts i den forgangne weekend. Seks racevindere dumpede ved sundhedstjekket og måtte derfor ikke deltage i finalerne.
Copyright Ridehesten.com
Best in Show, Crufts 2012. (Screendump fra Crufts' hjemmeside)

21,029 hunde kæmpede om den ærefulde Best in Show titel på Crufts, der blev afholdt denne weekend i Birmingham. Den stolte vinder blev lhasa apsoen Zentarr Elizabeth ejet af Margaret Anderson from Coventry. Tusindvis af mennesker overværede finalen – og millioner af mennesker verden over så med live. Best in Show–dommere Frank Kane havde fået den spændende og vanskelige opgave at finde vinderen blandt de syv finalister, der – ud over lhasaen – talte en borzoi, en irish water spaniel, en newfoundland, en norwich terrier, en pomeranian og en old english sheepdog. Newfoundlænderen Brutus ejet af Sonia Krockovci fra Slovakiet blev reserve–BIS. Seks racevindere dumpede Som noget nyt skulle alle racevindere inden for ”high profile” racer dyrlægetjekkes. Det drejede sig om 15 racer, som har sundhedsmæssige problemer. De racevinderne, der ikke kunne bestå dyrlægetjekket, blev frataget deres titel og kunne ikke deltage i finalerne. De seks racer, der blev udelukket på grund af deres sundhedstilstand var basset hound, mastiff, neapolitan mastiff, clumber spaniel, pekingeser og bulldog. Se mere via linket under billedet til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Polarhundenes Danmarksmesterskab

26-03-2026 14:15, af Anna Lessow

Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber. 

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Mulighed for MRI-scanning af Cavalier King Charles Spaniel i Jylland

28-03-2026 16:00, af Rikke Fast, Viborg Dyrehospital

Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse