Kan hunde lide at lytte til musik?

05-04-2017 17:21, af Kasper Larsson
Du har måske set sjove videoer af hunde, der hyler med på musik, eller måske har du selv oplevet det – men er musik noget, de firbenede nyder?
Copyright Ridehesten.com
Det kan godt være, at de ikke selv spiller, men nyder hunde musik? (Foto: Shutterstock)

Der findes CD’er med musik, lavet til babyer – og sågar numre som en kommende mor kan holde mod maven, og lade sit ufødte barn lytte til. Håbet er, at barnet skal blive mere intelligent som voksen – den såkaldte Mozart-effekt. (Nogle forskere mener, at denne effekt ikke findes) Men hvad med vores hunde? Kunne vores pelsede følgesvende få noget nyttigt yd af at lytte til musik? Nyder de det? En ny reklame fra musikstreamingtjenesten Spotify fremlagde en spilleliste med musik specielt henvendt til hunde. Og det er ikke nogen ny tanke. I 2010 spille musiker Laurie Anderson en koncert kun for hunde den australske hovedstad Sydney. Senere gentog hun succesen på Times Square i New York, hvor hun spillede en koncert, som kun hunde kunne høre. Nogle af hundene synes at reagere positivt på tonerne. Forsker ved University of Belfast, Deborah Wells, har lavet studier på området. Wells undersøgte hundes reaktion på at blive udsat for forskellige musikgenrer – herunder pop, klassisk og heavy metal. Hun fandt ud af, at hundene måske nyder godt af musikken, afhængigt af, hvilken slags det er. Popmusikken havde ingen umiddelbar effekt hos hundene. De hunde, der lyttede til heavy metal begyndte at gø eller udvise tydelige tegn på irritation. De hunde der blev udsat for de klassiske toner synes derimod at blive roligere. – Det er bevist, at musik har indflydelse på vores humør. Klassisk musik kan for eksempel afhjælpe stress, mens stilarten grunge (En type rockmusik, der var populær specielt i de tidligere 1990'ere), fremmer fjendtlighed, tristhed og træthed.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Enid Bak Rasmussen bisættes på fredag

17-02-2026 19:08, af Trine Askjær-Jørgensen

Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.