Et studie fra universitet i York og universitetet i Lincoln i England har påvist sammenhængen mellem at eje et kæledyr og komme nogenlunde ud på den anden side af en lockdown i nogenlunde forfatning.
Det kan jo ske at være en ret så vigtig oplysning, hvis coronaen bliver ved med at sprede sig i samfundet.
6000 englændere deltog i studiet, og af dem havde cirka 90 procent et kæledyr.
Der var ikke forskel på forholdet mellem dyr og menneske efter hvilket dyr, man ejede. Dog havde størstedelen af kæledyrsejerne enten hund eller kat.
Studiet viste, at over 90 procent af personerne med kæledyr oplyste, at kæledyret havde hjulpet dem på et følelsesmæssigt plan under lockdown.
96 procent oplyste, at kæledyret hjalp med at holde ejerne aktive og í god fysisk form.
Men kæledyrene var ikke kun gode for den mentale sundhed. 68 procent af de adspurgte oplyste nemlig, at de var meget bekymrede for deres kæledyr, idet det var svært at komme til dyrlæge etc.
– Vores studie er vigtigt, fordi det viser, at selskab med kæledyr kan blokere for den stress, et lockdown kan medføre. Men det viser også, at det er vigtigt, at vi har fokus på dyrenes behov, hvis vi skal have det godt med os selv, siger Professor Daniel Mills fra universitetet i Lincoln i en pressemeddelelse.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet