Juleskue i Næstvedhallen

23-11-2013 08:44, af Tine Luther
Kom til Næstvedhallen den 7. december fra kl. 10-15 og oplev ca. 200 hunde i forskellige racer, som konkurrerer om at blive dagens smukkeste hund.
Copyright Ridehesten.com
En ung deltager i Kreds 10's juleskue 2012.

Hallen på Rolighedsvej 20 i Næstved vil være fyldt med glade hunde og deres ejere. Der vil være rig lejlighed til at tale med ejerne af hundene, så her har du chancen for at tale med menesker, som har netop den race, som du altid har ønsket dig. Hvis du allerede har en hund, vil der også være mulighed for at købe en julegave - eller måske en adventsgave - til din hund, i en af de stande, som har alt i tilbehør til hunde. Entre 30 kr. for voksne. På skuet findes ikke bedst i racen, men den bedste i klassen, som har opnået Excellent (Særdeles Lovende for babyklassen og hvalpeklassen), i racen går videre til store ring. Store ring er de afsluttende semifinaler, hvor dagens bedste i den pågældende klasse findes blandt alle de deltagende racer, der har tilmeldte hunde i samme klasse. Dagens bedste i klassen går videre til konkurrencen om dagens bedste hund. Dvs. at der er store ring for: Skuets bedste baby, placering 1-4 Skuets bedste hvalp, placering 1-4 Skuets bedste junior, placering 1-4 Skuets bedste mellemklasse placering 1-4 Skuets bedste åben klasse, placering 1-4 Skuets bedste veteran, placering 1-4 Skuets bedste champion, placering 1-4' Nr 1 fra disse klasser konkurrerer til sidst om at blive Best in Show (BIS)

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En sød fortælling om at miste sin bedste ven og få en ny

02-11-2025 09:00, af Maria Præst

Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?