Jensen er hjemme igen

02-03-2021 18:15

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Jensen vendte onsdag morgen tilbage til gården 

Copyright Hunden.dk
Privatfoto
Nyheden fortsætter efter annoncen

 

OPDATERING:Onsdag morgen trippede Jensens små poter ind på gården igen 

Lørdag bankede foråret på døren, og derfor stod den sikkert på forårsrengøring i mange hjem. Sådan var det også på Hegnskovgaard i Arden, hvor Lin Bach Jensen og hendes familie hjalp hendes forældre med at med at lukke foråret ind på gården.

Et uopmærksomt øjeblik betød dog, at knofedt og vinduespudsning blev helt ligegyldigt. For pludselig opdagede Lin, at familiens hund var løbet væk.

Nyheden fortsætter efter annoncen

Gården med land og skov i baghaven blev en for stor fristelse for Jensen, der ellers har været med på gården utallige gange.

– Han er en jagthund og når en duft rammer næsen, slår han hovedet helt fra, og det må være det, der er sket, fortæller Lin Bach Jensen  

Siden lørdag middag er Jensen ikke blevet set, og derfor efterlyser familien nu deres hund på Facebook.

Jensen er en fin langhåret gravhund, og han forsvandt fra Blåkildevej 50 i Arden. Vi håber naturligvis nogen har set ham, så familien, der består af to voksne og to børn kan få deres hund tilbage igen.

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout