Inka skrev historie som Danmarks første hund med titlen NOVFCH

18-12-2024 14:21, af Cecilie Friis Amstrup

En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.

Copyright Ridehesten.com
Ida Madsen (t.h.) husker tilbage på et fantastisk år, hvor hendes labrador retriever Inka blev første danske hund nogensinde til at opnå titlen NOVFCH - her ses de ude på sporet med dommer Bjørn Johannessen. Foto: Privat

2024 blev et år, som Ida Madsen aldrig vil glemme. Hendes elskede labrador retriever Inka skrev historie som den første danske hund nogensinde til at opnå titlen NOVFCH, Norsk Vildt- og Fersksporchampion. Turen til Norge var fyldt med udfordringer, spænding og ikke mindst en fantastisk præstation fra den aldrende, men utroligt dygtige Inka.

– Det er nok den længste halve time i mit liv, fortæller Ida, da hun ser tilbage på den nervepirrende fersksporprøve, hvor Inka skulle spore tre rådyr på fjeldet.
– Inka havde snuden i jorden med det samme, og vi måtte klatre op og ned ad terrænet. Dommeren kunne heldigvis bekræfte, at vi var på rette vej, og Inka viste tydeligt sine evner undervejs.

Fra frostklare nætter til glimtende solskin
Turen begyndte med en færgeoverfart fra Hirtshals til Norge. Ida og Inka indlogerede sig på en lille hytte ved Nidelv Camping, hvor frostklare nætter og solrige dage satte scenen for de kommende prøver. Den intense kulde og sne gjorde ikke opgaven lettere, men det afskrækkede ikke teamet.

– Vi havde to dage med sne, men ellers var vejret fantastisk. Inka var fuldt fokuseret, og det var en stor oplevelse at bo lige ved vandkanten og nyde den norske natur, siger Ida.

Flere prøver og stærk konkurrence
For at opnå NOVFCH-titlen skulle Inka bestå en række krævende prøver. Ud over fersksporprøven klarede hun også to eliteschweisspor på 1000 meter og et AK-spor på 600 meter. Hver prøve testede hendes skarphed og samarbejde med Ida til det yderste.

Højdepunktet var præmieoverrækkelsen, hvor Inka imponerede med 98 ud af 100 mulige point. Det sikrede hende en tredjeplads blandt seks hundeførere med over 90 point.
– Jeg var så stolt af min lille hund. I en alder af 10 år og 2 måneder var hun stadig skarp som aldrig før, fortæller Ida med et smil.

Taknemmelighed og støtte
Rejsen til NOVFCH-titlen var ikke kun en personlig bedrift. Ida fremhæver det store netværk af hjælpsomme hundeførere, der har trænet og støttet hende og Inka gennem årene.
– En stor tak til alle med mange kilometer i benene, som har hjulpet os med at nå så langt. Det her er en fælles sejr.

Efter en succesrig tur vendte Ida og Inka tilbage til Danmark med hovedet højt og en titel, der har sat standarden for fremtidige danske hundeførere. Med Inkas historie i bagagen er der ingen tvivl om, at 2024 vil blive husket som et af de mest bemærkelsesværdige kapitler i Idas liv som aktiv hundeejer.

 

Læs også

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Pas på: Forårssolen gør bilen varm

Selvom kalenderen kun skriver marts, kan de første solstråler hurtigt forvandle din bil til en farlig varmefælde for din hund. Vi guider dig her til, hvorfor du skal være ekstra opmærksom på temperaturen, selvom det stadig føles køligt udenfor.

Meteorologisk forår: Fem ting din hund elsker

Kalenderen siger endelig marts og selvom temperaturen stadig bider lidt af og til, så er det meteorologiske forår officielt i gang. Det er en tid hvor naturen vågner, og vores firbenede venner mærker forandringen tydeligere end de fleste.

Regnskovsdirektør: Hold hundene i snor

03-03-2021 12:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Randers undrer direktør for Randers Regnskov, Henrik Herold, sig over, at folk lufter hunde uden snor i regnskovens baghave. Det er skadeligt for naturen, mener han

Charlotte Hoog Møller: Dybt berørt af de tre dødsfald

21-03-2023 09:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste søndag døde tre hunde ved et hundeløb i Frankrig på grund af forgiftede kødboller. Her fortæller danske Charlotte Hoog Møller, der bor i Frankrig og som deltog i løbene sidste weekend om sine oplevelser

Hunde kan lugte hvis vi er bange

24-01-2022 12:35, af Astrid Gerd Holtet

Hunde kan opfange de lugte vi udsender, når vi er bange og påvirkes af det, viser studie. 

Hjælp til de hjemløses hunde

22-02-2014 10:53, af Anne Kristine Tollestrup
Hele 800 kilo hundefoder, blev stjålet fra Foreningen for hjemløse hunde i DK's lager i Herning. Foreningen står nu akut og mangler nyt foder.

Hunde hitter

12-10-2015 11:16, af Tine Luther
Store musikkere lader sig inspirere af hunde, og her er seks sange, som du kan nyde via denne nyhed.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Træn Fido, før han skal være alene hjemme, og undgå en trist hund

28-11-2018 14:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange hunde kan ikke håndtere ensomheden ved at være alene hjemme i længere tid ad gangen. Derfor er træning og tålmodighed vigtigt, hvis man vil have en glad hund, der ikke hyler, når man tager ud for at handle. Få de bedste træningstips af Agria Dyreforsikring her

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.