Inka skrev historie som Danmarks første hund med titlen NOVFCH

18-12-2024 14:21, af Cecilie Friis Amstrup

En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.

Copyright Ridehesten.com
Ida Madsen (t.h.) husker tilbage på et fantastisk år, hvor hendes labrador retriever Inka blev første danske hund nogensinde til at opnå titlen NOVFCH - her ses de ude på sporet med dommer Bjørn Johannessen. Foto: Privat

2024 blev et år, som Ida Madsen aldrig vil glemme. Hendes elskede labrador retriever Inka skrev historie som den første danske hund nogensinde til at opnå titlen NOVFCH, Norsk Vildt- og Fersksporchampion. Turen til Norge var fyldt med udfordringer, spænding og ikke mindst en fantastisk præstation fra den aldrende, men utroligt dygtige Inka.

– Det er nok den længste halve time i mit liv, fortæller Ida, da hun ser tilbage på den nervepirrende fersksporprøve, hvor Inka skulle spore tre rådyr på fjeldet.
– Inka havde snuden i jorden med det samme, og vi måtte klatre op og ned ad terrænet. Dommeren kunne heldigvis bekræfte, at vi var på rette vej, og Inka viste tydeligt sine evner undervejs.

Fra frostklare nætter til glimtende solskin
Turen begyndte med en færgeoverfart fra Hirtshals til Norge. Ida og Inka indlogerede sig på en lille hytte ved Nidelv Camping, hvor frostklare nætter og solrige dage satte scenen for de kommende prøver. Den intense kulde og sne gjorde ikke opgaven lettere, men det afskrækkede ikke teamet.

– Vi havde to dage med sne, men ellers var vejret fantastisk. Inka var fuldt fokuseret, og det var en stor oplevelse at bo lige ved vandkanten og nyde den norske natur, siger Ida.

Flere prøver og stærk konkurrence
For at opnå NOVFCH-titlen skulle Inka bestå en række krævende prøver. Ud over fersksporprøven klarede hun også to eliteschweisspor på 1000 meter og et AK-spor på 600 meter. Hver prøve testede hendes skarphed og samarbejde med Ida til det yderste.

Højdepunktet var præmieoverrækkelsen, hvor Inka imponerede med 98 ud af 100 mulige point. Det sikrede hende en tredjeplads blandt seks hundeførere med over 90 point.
– Jeg var så stolt af min lille hund. I en alder af 10 år og 2 måneder var hun stadig skarp som aldrig før, fortæller Ida med et smil.

Taknemmelighed og støtte
Rejsen til NOVFCH-titlen var ikke kun en personlig bedrift. Ida fremhæver det store netværk af hjælpsomme hundeførere, der har trænet og støttet hende og Inka gennem årene.
– En stor tak til alle med mange kilometer i benene, som har hjulpet os med at nå så langt. Det her er en fælles sejr.

Efter en succesrig tur vendte Ida og Inka tilbage til Danmark med hovedet højt og en titel, der har sat standarden for fremtidige danske hundeførere. Med Inkas historie i bagagen er der ingen tvivl om, at 2024 vil blive husket som et af de mest bemærkelsesværdige kapitler i Idas liv som aktiv hundeejer.

 

Læs også

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Slanketip til hunde

29-01-2012 09:00, af Tine Luther
Fede hunde får lettere diabetes, hjerte- karsygdomme og andre lidelser – akkurat som mennesker. Det er usundt for hunden at være for tyk – og det kan hæmme den ift. dens aktiviteter. Her få du nogle slanketip til hunden.

Slankehjælp til nordjyske hunde

04-01-2014 10:04, af Tine Luther
Fire nordjyske dyreklinikker tilbyder hjælp til at slanke hunde. Tilbuddet er udsprunget af deres antagelse om, at cirka 40 % af alle hunde er overvægtige.

Se billederne: En dejlig weekend

07-06-2021 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Lørdag bad vi jer sende os nogle gode sommerbilleder af jeres hunde. Det var I gode til. Her får I et udvalgt galleri

Giardia – en encellet tarmparasit

13-06-2022 09:00, af Astrid Gerd Holtet

Den encellede tarmparasit, Giardia, kan give alvorlig diarré hos både hunde og mennesker

Når korsbåndet går i stykker

10-03-2022 08:35, af Astrid Gerd Holtet

I går skrev vi om et nyt forskningsprojekt, der viste, hvordan  man undgår korsbåndsskader hos hunde. Her kan du læse lidt om skaderne. 

Vil du være et bedre menneske? Få dig en hund

16-12-2016 09:31, af Kasper Larsson
Der er mange eksempler på, at hunde gør livet bedre for os mennesker – men en hund gør dig faktisk også til et bedre menneske helt generelt

Er din labrador også sulten?

16-07-2016 15:00, af Kasper Larsson
Som hundeejer ved man, at de fleste hunde er meget glade for mad. Men de heldige indehavere af en labrador ved, at denne race er ekstra madglad

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green Damsgaard

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Hundens Dag fylder Tivoli med poter, pels og parader

21-08-2025 13:30, af Andreas Reumert

Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green Damsgaard

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Søndagens billeder er endelig online

20-08-2025 16:20, af Karina Green Damsgaard

Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende