Inka skrev historie som Danmarks første hund med titlen NOVFCH

18-12-2024 14:21, af Cecilie Friis Amstrup

En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.

Copyright Ridehesten.com
Ida Madsen (t.h.) husker tilbage på et fantastisk år, hvor hendes labrador retriever Inka blev første danske hund nogensinde til at opnå titlen NOVFCH - her ses de ude på sporet med dommer Bjørn Johannessen. Foto: Privat

2024 blev et år, som Ida Madsen aldrig vil glemme. Hendes elskede labrador retriever Inka skrev historie som den første danske hund nogensinde til at opnå titlen NOVFCH, Norsk Vildt- og Fersksporchampion. Turen til Norge var fyldt med udfordringer, spænding og ikke mindst en fantastisk præstation fra den aldrende, men utroligt dygtige Inka.

– Det er nok den længste halve time i mit liv, fortæller Ida, da hun ser tilbage på den nervepirrende fersksporprøve, hvor Inka skulle spore tre rådyr på fjeldet.
– Inka havde snuden i jorden med det samme, og vi måtte klatre op og ned ad terrænet. Dommeren kunne heldigvis bekræfte, at vi var på rette vej, og Inka viste tydeligt sine evner undervejs.

Fra frostklare nætter til glimtende solskin
Turen begyndte med en færgeoverfart fra Hirtshals til Norge. Ida og Inka indlogerede sig på en lille hytte ved Nidelv Camping, hvor frostklare nætter og solrige dage satte scenen for de kommende prøver. Den intense kulde og sne gjorde ikke opgaven lettere, men det afskrækkede ikke teamet.

– Vi havde to dage med sne, men ellers var vejret fantastisk. Inka var fuldt fokuseret, og det var en stor oplevelse at bo lige ved vandkanten og nyde den norske natur, siger Ida.

Flere prøver og stærk konkurrence
For at opnå NOVFCH-titlen skulle Inka bestå en række krævende prøver. Ud over fersksporprøven klarede hun også to eliteschweisspor på 1000 meter og et AK-spor på 600 meter. Hver prøve testede hendes skarphed og samarbejde med Ida til det yderste.

Højdepunktet var præmieoverrækkelsen, hvor Inka imponerede med 98 ud af 100 mulige point. Det sikrede hende en tredjeplads blandt seks hundeførere med over 90 point.
– Jeg var så stolt af min lille hund. I en alder af 10 år og 2 måneder var hun stadig skarp som aldrig før, fortæller Ida med et smil.

Taknemmelighed og støtte
Rejsen til NOVFCH-titlen var ikke kun en personlig bedrift. Ida fremhæver det store netværk af hjælpsomme hundeførere, der har trænet og støttet hende og Inka gennem årene.
– En stor tak til alle med mange kilometer i benene, som har hjulpet os med at nå så langt. Det her er en fælles sejr.

Efter en succesrig tur vendte Ida og Inka tilbage til Danmark med hovedet højt og en titel, der har sat standarden for fremtidige danske hundeførere. Med Inkas historie i bagagen er der ingen tvivl om, at 2024 vil blive husket som et af de mest bemærkelsesværdige kapitler i Idas liv som aktiv hundeejer.

 

Læs også

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Rejse med hund: Regler for Kroatien 2026

Info|

Drømmer du om ferie med hund i Kroatien i 2026? Landet byder på krystalklart vand, smukke kyststrækninger og hyggelige byer, men inden du pakker bilen, er det vigtigt at have styr på reglerne for at rejse med hund.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.

Antallet af rumænske gadehunde skal ned

24-02-2015 13:56, af Tine Luther
World Animal Protection arbejder for at sikre en bedre fremtid for Rumæniens hunde. Herunder skal rumænske børn lære at omgås hunde.

Hunde holder os fysisk aktive

19-09-2017 17:03, af Astrid Gerd Holtet

Nyt studie viser at hunde får folk til at bevæge sig mere – især når det er mørkt og gråt

Den nye sport: Trøffelsøg på Hund i Fokus

28-08-2021 13:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ved Hund i Fokus kan man opleve lagottoer, der søger efter trøfler. En af de hunde, der har været i aktion er hvalpen Rufus

Hvorfor gør jeg det igen og igen?

02-10-2020 09:57, af Susanne Møller Randeris

Jeg spørger tit mig selv hvorfor jeg egentlig avler hunde. Er jeg ikke for følsom til det

Hundelufter advarer: "Sæt en karabinhage på din snor"

30-03-2017 15:51, af Kasper Larsson
Flere hundeejere oplever, at mænd forsøger at stjæle deres hunde

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.

Når hunden skal på slankekur

16-11-2021 13:00, af Astrid Gerd Holtet

Når det er mørkt og koldt udenfor kommer vi ofte ikke så meget ud som vi plejer - og det gør vores hunde heller ikke. Derfor ser man at mange hunde tager på i vægt i løbet af vinterhalvåret, og når de ekstra kilo så skal smides, kan det i mange tilfælde være en god idé at kigge lidt på hvad hunden får at spise

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende