Det er ikke uset, at en nabo hanhund finder vej ind til en tæve i løbetid, eller at en tæve, der ellers normalt holder sig i nærheden af hjemmet, pludselig stikker af og finder frem til en hanhund i nærheden. Drifterne er fra naturens side kraftige, og uanset hvor forsigtige vi er, kan der ske uheld.
Når to hunde parrer sig, sidder de fast i hinanden i op til en halv time. Det sker ved at svulmelegemer i kønsorganerne hæver op, og når det først er sket, kan man ikke skille hundene ad. Man kan altså ikke afbryde parringen på dette tidspunkt - det eneste man kan gøre er at vente til de selv slipper igen. Ikke-planlagte parringer, kan dog være uønskede af mange forskellige grunde – og hvad kan man så gøre?
Er min hund blevet parret?
Mistænker man, at ens hund er blevet parret, kan man inden for de første par dage, tage den til dyrlæge. Her kan de undersøge for tilstedeværelsen af sædceller. Denne undersøgelse er meget sikker inden for de første 24 timer, men den kan foretages i op til 72 timer efter. Efter det første døgn falder sikkerheden dog til omkring 75 %.
Afbrydelse af drægtigheden
Er tæven blevet parret, kan man give hunden en indsprøjtning af et bestemt stof, der afbryder drægtigheden. Indsprøjtningen skal gives to gange med 24 timers mellemrum, og helst inden for de første 20 dage. Gives den senere, falder sikkerheden for at det virker, og påvirkningerne på hundens krop, som følge af den afbrudte drægtighed, bliver større. Behandler man tidligt, er bivirkningerne minimale, men jo længere henne i drægtigheden hunden er, des mere vil man få et forløb, der minder om en fødsel.
Behandlingen skal altid følges op med en scanningen, der kontrollerer at behandlingen har virket.
Kan man give hunde p-piller?
Det var førhen almindeligt at give tæver en p-sprøjte, der forhindrede dem i at komme i løbetid i fire til fem måneder – og skulle man helt undgå løbetid, krævede det således at hunden blev behandlet to til tre gange om året. Man har senere hen opdaget at denne behandling øger risikoen for at hunden udvikler en række alvorlige sygdomme, herunder mælkekirtelkræft og livmoderbetændelse. Denne behandling bruges derfor sjældent i dag. Ønsker man ikke hvalpe, er den sikreste måde at forebygge en uønsket drægtighed, at lade sin hund sterilisere.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven