Søndag den 11. marts 2012 afholder DKK Kreds 5 sit traditionelle forårsskue i Skolehallen, Rådhusgade 3, 8740 Brædstrup. Skuet er for alle hunde stambogsført i Dansk Kennel Klub, og der vil blive udstillet hunde af 57 forskellige racer, så der bliver masser at kikke på. Som skuedommere er inviteret Bo Lasthein Andersen og Inge-Lis Kalum Schou. Skuet starter kl. 10 og forventes afsluttet kl. 17, og hele arrangementet sluttes af med, at man finder BEST IN SHOW – det vil sige Skuets Bedste Hund blandt de 162 hunde, der er tilmeldt skuet. Shoppingmuligheder Der vil også være forskellige stande til stede i hallen, så man ligeledes kan gøre en god handel, når man nu alligevel er på tur. Blandt andet kan der købes hundeartikler, smykker, stearinlys, brugskunst osv., ligesom det er muligt at få fotograferet sin hund på skuet. DKK Kreds 5 sætter alle sejl til, for at alle kan få en rigtig festlig dag i hundenes tegn. På gensyn i Brædstrup søndag den 11. marts 2012.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse