Hundesag kan ikke afgøres

19-01-2011 12:49, af Tine Luther
Mange husker sagen fra januar 2010 om den dengang 70-årige bornholmske kvinde, hvis over 80 hunde levede under kummerlige forhold. Sagen skulle for retten i forgårs, men kvinden var ikke i stand til at møde i retten.
Copyright Ridehesten.com
Der er desværre flere ulykkelige sager, hvor danske hunde lever under kummerlige forhold, fordi hundeholdet er steget deres ejer over hovedet. Det kan du læse meget mere om i februarudgaven af magasinet Hunden. (Foto: Axel-Erik Sørensen, Alle Dyrs Ret)

En håndværker slog alarm, da han sidste vinter så de skrækkelige forhold, den bornholmske kvindes hunde levede under, og politiets dyrevelfærdsgruppe rykkede ud med det samme. De fleste af hundene blev straks aflivet, men kvinden fik love at beholde to af dem, som hun nu har hos sig, der hvor hun er blevet genhuset. Sagen om de vanrøgtede hunde skulle i retten d. 17/1, men kvinden havde fået en lægeerklæring og kunne ikke møde op. Man afventer nu, at kvinden bliver i stand til at møde i retten. (Kilde: dr.dk) DKK hjælper vanrøgtede hunde Desværre er ovenstående sag om vanrøgtede hunde ikke enestående. Det sker, at hundeholdet vokser folk over hovedet på grund af depression, mistet arbejde, skilsmisse, tab af ægtefælle eller andet. Dansk Kennel Klub opfordrer til, at man straks melder om vanrøgt, hvis man får nys om det – i stedet for at vente på, at andre måske griber ind. Kun hvis myndighederne får oplyst, hvor det er galt, kan der gribes ind, og hundene kan reddes. Du kan læse om problematikken og om Dansk Kennel Klubs indsats i forhold til vanrøgtede hunde i februarudgaven af magasinet Hunden i artiklen ”Når det hele går i sort”.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Mai-Britt fandt livsglæden igen gennem sine labradorer

02-10-2025 14:45, af Karina Green Damsgaard

En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner

Dansk Trækhundeklub – en klub for alle!

30-09-2025 13:35, af Maria Thielke Hansen

I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører

K9 Biathlon for alle: (u)hyggelig hundefest på vej til Svendborg!

03-10-2025 14:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Græskar – en sund efterårsgodbid til din hund

01-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen

5 sjove måder at aktivere din hund på regnfulde efterårsdage

04-10-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Snart må din hund igen løbe løs på stranden

29-09-2025 16:20, af Karina Green Damsgaard

Fra den 1. oktober ophæves snorepligten på de danske strande, og mange hundeejere glæder sig til frie poter i sandet