Er du nedlukket kan du få, er du ikke, må du gå. Sådan cirka sådan kunne et mantra fra regeringen lyde, når de uddeler hjælpepakker.
Problemet er bare, at selvom man ikke er nedlukket, kan man sagtens have lidt store tab i forbindelse med coronaen, og så er hjælpen langt væk.
– Jeg synes, det er temmelig uretfærdigt, lyder det fra Birgitte Jensen, der er indehaver af Hundepension Perlen.
For mens hun i foråret sagtens kunne få del i hjælpepakkerne, og også kan søge om støtte for perioden fra 9. december til nu, så er sagen en ganske anden for tiden mellem august og 9. december.
– Da vi ikke er lukket ned, kan vi ikke få penge for den periode. Men det er dybt uretfærdigt, da vi stort set ikke har haft hunde i pensionen siden august, og vi bliver nødt til at fyre op for 5000 kroner om måneden for at have varme i pensionen, hvis der nu skulle komme en hund, fortæller hun.
Birgitte Jensen har sammen med cirka 80 andre ejere af hundepensioner skrevet til Erhvervsminister Simon Kollerup. Han har sendt et svar, som vi på hunden.dk har fået indsigt i.
Her skriver han blandt andet:
– Jeg er bekendt med, at en række dyrepensioner har fået afslag på ansøgningen til målrettede kompensationsordninger, hvilket jeg kan bekræfte skyldes, at hunde- og kattepensioner ikke har været direkte ramt af COVID-19-relaterede restriktioner.
Det er netop her, Birgitte Jensen føler sig uretfærdigt behandlet. For når hundeejere ikke rejser eller tager andre steder hen, så har de jo ikke lyst til at sende deres hunde i en pension.
– Hundeejerne vil jo naturligvis være sammen med deres hunde, og derfor bliver vi jo ramt af de restriktioner, som er lagt på blandt andet rejsebranchen, siger hun.
Hun har også selv forsøgt at ringe til Erhvervsstyrelsen for at få svar på sine frustrationer, men heller ikke her har hun fået hjælp.
– De sagde såmænd bare, at vi jo nok var røget ned mellem to stole, fortæller hun og afslører, at hun ikke ønsker alverden, men bare gerne vil have hjælp til de udgifter, der ikke er indtægter til at dække:
– Kunne jeg bare få dækket de 5000 kroner, jeg bruger på at fyre op hver måned, så ville jeg jo være rigtig glad og taknemmelig, men jeg tvivler desværre på, at der bliver lyttet til os, lyder det fra Birgitte Jensen.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?