HUNDEN: Terrier på forsiden

19-04-2020 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende uge modtager medlemmer af DKK det nyeste nummer af HUNDEN. Her kan du få en lille forsmag

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Når du får det nye HUNDEN i hånden vil du først få øje på den sødeste jack russell terrier, som pryder forsiden. Det gør den, fordi vi har to artikler i bladet, der handler om terriere, og så synes vi bare den så både sød og vaks ud.

Når du er kommet dig over det søde forsidebillede, kan du med fordel bladre ind i bladet, hvor der er lidt for enhver smag. Det skal ikke være nogen hemmelighed, at bladet er blevet til under coronavanskeligheder, men der er kommet et ganske varieret og godt blad ud af det.

Du kan for eksempel læse om Inge og Stine og deres porcelainehvalpe, der har lidt under, at Stine tog hormonspray. Parret vil med artiklen gerne gøre opmærksom på, at man virkelig skal være forsigtig med hormoner, når man har hund. Deres situation er ret speciel, men der er mange i Danmark, der hver dag er nødt til at tage hormoner. Derfor er historien væsentlig.

Ung med hund handler i denne måned om en gammel kending. Det er nemlig Camille Marie Saugmann Ørbæk, der fortæller om sin store kærlighed til hundene.

Du kan også læse om terriernes smukfest, som Pia Skaarup besøgte sidste sommer. Det er der kommet en dejlig artikel ud af.

Vil du vide mere om HD-indeks får du en rigtig grundig artikel om emnet, som kan gøre sig klogere på baggrunden for og anvendelsen af HD-indeks.

Du kan også læse om dette års Show Of Winners, der netop nåede at blive afholdt, inden hele vort land stoppede med at forsamle os.

Derudover kan du blandt meget andet også læse om, hvordan du bliver en god handler. Marianne Grothe Nielsen har skrevet fra et handlerseminar med svenske Mikael Nilsson, og mon ikke der skulle være noget at lære for både nye og garvede handlere.

Vi håber, I vil tage rigtig godt imod bladet.

Læs også

Fra Estland til Fredericia: En rejse for titler

Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Kennel Starworkers modtog DKKs opdrætterpris

Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse