Hunden som Thor bed

18-03-2013 11:18, af Maja Golles
Dyrlæge er ckokeret over de skader, Thor har forvoldt
Copyright Ridehesten.com
Screendump fra www.sn.dk / Frederiksborg Amts Avis, der viser hunden, som Thor bed i september 2012. Se hele artiklen via linket herunder, hvor du kan se flere billeder af hunden.

Thor-sagen har gennem flere måneder bølget frem og tilbage. Senest er det også blevet til en leder i Hunden fra Dansk Kennel Klubs formand, Jørgen Hindse - en leder, der er blevet bragt på Hundens facebook-side og som har afstedkommet en del kommentarer - bl.a. fra en læser, der efterlyser en kommentar fra den dyrlæge, der behandlede den hund, som Thor bed. Det får du en snert af her - sammen med et billede af den pågældende hund: - Jeg er som dyrlæge chokeret over omfanget af bidsårene, og de skader de har forvoldt på hunden, skriver dyrlægen i den attest, der i første omgang lå til grund for politiets vurdering af at lade Thor aflive. Læs mere om sagen i Frederiksborg Amts Avis via linket. Sagen om Thor er i øvrigt nu færdigefterforsket af Den Uafhængige Politiklagemyndighed. Statsadvokaten har nu overtaget sagen og skal afgøre, om der skal rejses tiltale mod politimanden, der uden at have få lovet fjernede Thor fra internatet, hvor hunden afventede sin skæbne. Kilde: Frederiksborg Amts Avis.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.