Hundekamparrangører afsløret

24-04-2014 11:47, af Tine Luther
I alt 38 hunde blev fjernet fra to hjem i Bordeaux, Tennessee, hvor politiet har gjort en af de største afsløringer af hundekampe i Nashvilles historie.
Copyright Ridehesten.com
De fleste af de konfiskerede hunde var pitt bulls. (Modelfoto: Shutterstock)

De fleste af de konfiskerede hundenvar pit bulls, lige fra hvalpe til fuldt udvoksede hunde. Nogle af hundene stod lænket til træer, og mange af så syge, afmagrede og arrede ud. En række af dem havde endda nogle meget grimme sår, tydeligvis fra slagsmål/kampe. Nogle af de traumatiserede hunde måtte bæres fra ejendommene én efter én i armene på særligt mandskab. Efterfølgende blev de tilset af dyrlæger, som blev mødt med logrende haler. Ifølge politiets talsmand var hundene glade for menneskelig opmærksomhed. Hvad der skal ske med hundene vides endnu ikke, eftersom efterforskningen stadig kører. Opdagelsen af hundekampringen var en sidegevinst i en meget stor sag om narkohandel. Mens betjentene var på udkig efter tegn på narkotikahandel, blev de lænkede hunde fundet. Der blev også fundet brugte sprøjter, som man formoder har været anvendt til injektion af steroider i hunde. Blandt fundene var der desuden udstyr, der anvendes til at træne træning af kamphunde. Endelig fandt politiet $ 234,950 i kontanter begravet i jorden. Kilde: lifewithdogs.tv

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Er hund blevet et økonomisk privilegium?

Hundelivet forbindes ofte med kærlighed, selskab og hverdagens små glæder. Men bag de bløde poter gemmer der sig også et spørgsmål, som flere hundeejere mærker tættere på økonomien end før: Er hund efterhånden mest for mennesker med en stærk økonomi?

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Hvem passer hunden i sommerferien?

Sommerferien nærmer sig for mange hundeejere, og dermed opstår også det store spørgsmål: Hvem skal passe hunden? Nogle vælger pension, andre spørger familie og venner, mens flere og flere søger hjælp gennem Facebook-grupper og private pasningsaftaler.

Gøende hund i haven: Hvad gør du?

Når vejret bliver bedre, rykker hundene mere ud i haverne. Men hvad gør man, hvis hunden gøer ved hækken, reagerer på forbipasserende eller skaber irritation hos naboerne?

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?