Hundefamiliens brug af værktøj

15-01-2012 08:18, af Tine Luther
En videooptagelse af en dingo fra et australsk forskningscenter viser, hvordan hundedyr er i stand til at bruge værktøj for at opnå noget.
Copyright Ridehesten.com
Forskning.no viser, hvordan en dingo er i stand til at bruge et bord som "værktøj" til at få fat i en højthængende godbid. Se videoen via linket under billedet.

På Dingo Discovery and Research Center i Toolern Vale i Australia forsker man i vildhundearten dingo. Forskerne beskriver nu, hvordan denne hundens fætter er i stand til at resonere. En videooptagelse viser, hvordan han–dingoen Sterling er i stand til at kombinere ønsket om at få fat i en højthængende godbid med brug af et ”værktøj”. Værktøjet, som han brugte til at nå godbidden med, var et bord, som han slæbte gennem løbegården og placerede under godbidden. Dernæst sprang han op på bordet og fik fat i godbidden. Forskerne beskriver, at Sterling i et andet tilfælde har flyttet et bur for at spring op på det, så han bedre kunne se de andre dingobure i nærheden. De australske forskere mener, at disse observationer kan være de første dokumenterede tilfælde af spontan værktøjsbrug blandt hundedyr. Brug af værktøj har været en af de ting, vi antog skilte os mennesker fra dyr, men årenes løb har vist os, at det er forkert. Mange dyr bruger nemlig værktøj – f.eks. aber, delfiner, elefanter, blæksprutter, oddere og forskellige fuglearter. SE VIDEOEN AF DINGOEN VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE Kilde: forskning.no

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dog Run DK kickstarter landsdækkende løbsserie

05-10-2025 10:00, af Carina Bak Dinesen

Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Del din hund i efterårsstemning

12-10-2025 13:50, af Karina Green Damsgaard

Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Sådan lærer skolehunden James eleverne at være gode venner

10-10-2025 11:00, af Yasmin Bøllehuus

Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet