59–årige Kevin Johnson døde af et hjerteanfald kun to måneder efter, han mistede sin elskede hund Chelsea. Han efterlod hele sin opsparing samt de penge, der kom ind ved salget af hans ejendom, til RSPCA som en tak for den lykkelige tid han havde fået sammen med hunden, der var adopteret fra det lokale internat. Kevin Johnson var fuldstændig ødelagt, da han mistede sin hund, lyder det fra hans 90–årige tante. Han havde ingen børn eller søskende at efterlade sin arv til, og hans forældre er begge gået bort. Derfor bestemte han sig for at lade arven gå til det, der havde betydet rigtig meget for ham, nemlig organisationen, der gav ham en række gode år med hans elskede hund. Chelsea var tre år gammel, da Kevin Johnson adopterede hende, og de fik syv dejlige år sammen. Hunden var blevet mishandlet, før Kevin Johnson fik den og gjorde den til sin bedste ven. RSPCA er naturligvis særdeles taknemmelige for arven, som vil blive brugt til masser af forskellige gode formål. Et legeområde for hunde og en agilitybane vil af Friends of RSPCA Southridge blive opført og dedikeret til Kevin og Chelsea. Læs mere og se billeder af Kevin Johnson og Chelsea via linket under billedet til højre. Kilde: lifewithdogs.tv
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.