Hunde kan godt se farver

25-07-2013 14:13, af Tine Luther
Ny forskning viser, at hunde – modsat tidligere antaget – snarere skelner mellem forskellige objekter ved hjælp af objekternes farver end deres lysstyrke.
Copyright Ridehesten.com
Illustration: Shutterstock

Forskere fra Russian Academy of Sciences har gennemført en undersøgelse med henblik på at fastslå hundes evner til at se farver. I forsøget blev der anvendt fire farver, nemlig lys gul, mørk gul samt lys blå og mørk blå. For at sikre, at lysstyrke indgik i hundenes perception under forsøget var forskellen mellem de lyse og mørke farver markant. Forsøget indledtes med, at hver af de deltagende otte hunde gennem 90 gentagelser blev præsenteret i to kasser med kød i. Kun en af kasserne var åben – og den havde to farver – en mørk og en lys, klistret på siden. Dermed blev hundene trænet i at associere belønningen med enten en farve eller en lysstyrke. Da det var indlært, ændrede forskerne forsøget, så hundene fik to nye muligheder for at vælge kassen med belønning. Hunde, der hidtil havde lært at associere belønning med mørk gul kunne nu enten vælge lys gul eller mørk blå. Hundens nye valg ville fastslå, om den gik efter den gule farve eller den mørke lysstyrke. Hver hund blev nu testet ti gange, og i mere end 70% gik valgte de gul og gik dermed efter farvematchet. Dette fortæller, at de traf deres beslutning om, hvilken boks, der var belønning i, på baggrund af farven. Undersøgelsens resultater viser, at hunde sandsynligvis orienterer sig meget mere ved hjælp af farver end hidtil antaget. Kilde: videnskab.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fart og fællesskab til lure coursing i Myndeklubben

07-07-2025 10:43, af Cecilie Friis Amstrup

Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Må min hund spise kirsebær?

27-07-2017 09:48, af Anne Ekenberg

Kirsebærrene falder næsten af sig selv ned i munden på mig, når jeg ryster en gren. Store, runde og med den smukkeste vinrøde – ja næste sorte – farve smager de vidunderligt. Stenene spytter jeg ud i hånden, og det er der en god grund til

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet