Et nyt dansk studie understøtter tesen om, at tidlig eksponering for bakterier er med til at hærde og udvikle vores immunforsvar. Børneeksem er den hyppigst forekommende børnesygdom i vesten. Bare i Danmark rammes op imod hver femte barn af den kroniske lidelse, der giver tør, kløende og sviende hud, hvor der let opstår infektioner. Det nye danske studie fra forskningscentret COPSAC – Copenhagen Studies on Asthma in Childhood har nu påvist, at hunde har en positiv og forebyggende effekt. Undersøgelsen viser, at jo flere hunde der er i husstanden, jo mindre er risikoen for, at børn i husstanden udvikler sygdommen. Vi er ret overraskede over resultatet. Det imponerer mig især, at risikoen daler med antallet af hunde. Det er statistisk meget stærk dokumentation for, at der er en klar sammenhæng mellem hunde og risikoen for børneeksem,« siger professor og overlæge Hans Bisgaard fra Dansk BørneAstma Center på Gentofte Hospital til Videnskab.dk Til undersøgelsens resultater hører det, at effekten kun har indvirkning på de familier, hvor børnene er født af en moder med astma. Faderen har ingen indvirkning på resultaterne, ej heller har raske mødre. Samtidig er mekanismerne bag hundens tilsyneladende forebyggende effekt endnu ikke kendte, men noget tyder på, at et mere bakteriefyldt miljø kan have indvirkning på udviklingen af barnets immunforsvar. Hans Bisgaard mener dog ikke, at vi er langt nok i forskningen, til at skrive hund på recept. Kilde: Videnskab.dk
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.