Hunde døde af iltmangel

16-07-2014 08:54, af Nina Marie Villadsen
To familiers fælles ferie fik hurtig en særdeles kedelig drejning, da de fik beskeden om, at deres to hunde var døde på en hundepension ved Silkeborg
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

TV2 Østjylland har bragt den tragiske historie om to familiers fælles ferie, der blev endte tragisk, da deres hunde døde i hundepension. To søstre fra Silkeborg afleverede hver deres franske bulldog til en hundepension inden en fælles ferie med deres familier. Natten til torsdag var særdeles varm, og kostede de to hunde livet. Hundepensionens ejer kontaktede familierne torsdag med den dårlige nyhed, og begrundede dødsfaldene med "uheldige omstændigheder" på grund af høj varme og dårlig udluftning. - Vi blev allesammen meget kede af det og meget berørte. Vi blev samtidig meget vrede og forfærdede over den død, som vores hunde har lidt i kyndige menneskers varetægt. Vi er to meget knuste familier. Det er utilgiveligt, udtaler den ene søster til TV2 Østjylland. Hun har talt med den dyrlæge, som blev kaldt ud til hundepensionen, og ifølge denne døde hundene af iltmangel, hvilket angiveligt aldrig er sket før. - Når der er så ekstremt varmt, så må man tage nogle andre forholdsregler. Hundene skal selvfølgelig have adgang til vand om natten - også selv om han siger, at de så vælter vandet. I min verden er det dog en meget lille ting at skulle tørre noget vand op, som hundene har spildt, fortæller søsteren til TV2 Østjylland. De to familier har meldt sagen til politiet. De er ikke tilfredse med hundepensionens forklaring om, at de to hundes død skyldes "uheldige omstændigheder". Hundepensionen bekræfter over for TV2 Østjylland, at to hunde natten til torsdag er døde i deres varetægt. Kilde: tv2oj.dk Se mere i videoen herunder.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse