Hund ydede det ultimative offer for sin familie

18-07-2016 09:22, af Kasper Larsson
En dobermann i landsbyen Sebekapur, Indien stoppede fire giftige slangers indtrængen i familiens hus
Copyright Ridehesten.com
Heroisk hund reddede sin familie fra disse fire giftige slager i landsbyen Sebekapur i det sydlige Indien. Efter kampen omkom den udmattede hund af de giftige slangebid. (Foto: Twitter)

En indisk dobermann reddede for nyligt sin familie i den indiske landsby Sebekapur, hvor den bevogtede huset, da fire giftige slanger var ved at trænge ind hos Dibakar Raita og hans familie på otte personer. Uden så meget som at tøve gik den modige hund til angreb på slangerne. I den intense og timelange kamp lykkedes det hunden at dræbe alle fire med kraftige bid. Men slangerne fik også ram på den kæmpende hund, der efter kampen sank udmattet sammen, og omkom af indtil flere slangebid. – Jeg er chokeret. Han har ydet det ultimative offer for mig og min familie, og vi vil huske ham for det til vores død. Jeg beder til gud om, at hans sjæl må hvile i fred, siger Dibakar Raita til det indiske medie Deccan Chronicle. Hunden havde kun været hos familien i et par måneder, inden den ofrede alt for at redde den, hvilket bevidner om hundes utrolige loyalitet og opofrelse. Rygtet om hundens heltedåd bredte sig som en steppebrand til de omkringliggende landsbyer, og fra nær og fjern ankom folk for at hylde dem tapre dobermann og lægge bloster ved den, inden den blev skænket en ceremoniel begravelse. Kilde: Tv2.dk/Deccanchronicle.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fredericia: Årets første BIS-vinder blev engelsk springer spaniel

09-02-2025 18:30, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fredericia: Simone vinder årets første juniorhandlingkonkurrence

08-02-2025 16:22, af Cecilie Friis Amstrup

Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.

Nu er billederne fra Fredericia online

13-02-2025 08:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.

Miriams iværksætterdrøm om hundetelte fik nyt liv

11-02-2025 12:54, af Cecilie Friis Amstrup

Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.

Fredericia: Amalie løber med sejren blandt juniorhandlerne

09-02-2025 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.

Frederica: Årets første udstilling er skudt i gang!

08-02-2025 10:27, af Cecilie Friis Amstrup

Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.

Advarsel til hundeejere: Farlig larve spreder sig i Danmark

05-02-2025 09:03, af Cecilie Friis Amstrup

Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse