Rune Christiansen, 27 år, luftede tirsdag sin blandingshund Jack på havneområdet i Aalborg. Pludselig sprang hunden direkte ud i vandet. Jack er halvt retriever, og det er muligvis retriever-generne, der har fået ham til at springe i bølgerne, eftersom retrievere er nogle rigtige vandhunde. Et er at springe i fra kajen – noget andet er at komme op igen. Efter at have fået tag i hunden, svømmede Rune Christiansen hen til en kæde, som han – med arme og ben omkring hunden – klamrede sig til den næste ca. halve time i det kolde vand. Beredskabscenter Aalborg ankom derefter i båd og bjærgede mand og hund sikkert i land. Alarmcentralen var noget uforstående over for Rune Christiansens handling, men redningsfolkene forstod så udmærket hans reaktion. Uden den havde hunden ikke haft mange chancer for at overleve. Og Rune Christiansen udtaler til Nordjyske, at han selvfølgelig ikke bare kunne stå og se sin hund drukne. Kilde: Nordjyske.dk
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.