Hund lokaliserede bjørn i amerikansk by

10-08-2014 10:04, af Tine Luther
En karelsk bjørnehund var med, da myndighederne fik til opgave at finde og fjerne en bjørn, der havde forvildet sig ind i Sumner, Washington.
Copyright Ridehesten.com
På www.lifewithdogs.tv vises indslaget om hund og bjørn - du kan se det via linket nedenfor. (Screendump fra lifewithdogs.tv)

Den karelske bjørnehund Coulter er ”ansat” hos Washington Department of Fish and Wildlife. Hunden er specialtrænet, og da dens fører Bruce Richards blev kaldt ud for at lokalisere en bjørn i byen, var Coulter naturligvis med. Bjørnen var blevet set på sin vandring rundt i byen, og flere borgere havde kontaktet politiet. Da Bruce Richards og Coulter rykkede ud, opholdt bjørnen sig i et krat af bærbuske. Hunden fik bjørnen lokaliseret og holdt den i skak, så det var muligt for Bruce Richards at skyde den med en bedøvende pil. Bjørnen blev efterfølgende placeret i et bur og bragt tilbage i naturen, hvor den hører hjemme. Dermed er både bjørnen og byens indbyggere atter i sikkerhed. Tidligere blev bjørne, der havde fundet vej til byen, skudt af politiet, men med bjørnehund som Coulter er det nu muligt at skåne bjørnenes liv og bringe dem tilbage til deres naturlige habitat. SE INDSLAG OM DEN KARELSKE BJØRNEHUND OG BJØRNEN VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE. Kilde: lifewithdogs.tv

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.