Hund lærte IKKE at køre bil

05-04-2020 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En biljagt i USA endte på en noget anderledes måde, da føreren undskyldte sig med, at han var ved at lære sin hund at køre bil

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Søndag blev en amerikansk anholdt, efter at være blevet jagtet af flere politipatruljer i en biljagt i høj fart.

I USA er det nærmest hverdagskost med den slags jagter, men alligevel var denne jagt noget helt specielt.

Det viste sig nemlig, at manden havde sin hund med sig på forsædet.

Det fortæller CNN. 

Manden, der kommer fra Lakewood i Washington, ramte blandt andet to biler i to forskellige ulykker, men formåede ikke at sætte foden ned på bremsen, og standse op i forbindelse med ulykkerne.

– Han kørte meget utilregneligt. Så utilregneligt, at flere personer ringede 911, fortæller betjenten Heather Axtman til CNN.

Under jagten pegede speedometernålen på 175 km i timen og for at bringe bilen til standsning kørte en politibetjent op på siden af bilen, hvor vedkommende kunne konstatere, at det var en pitbull, som sad i førersædet, mens manden styrede bilen.

Da politiet ved brug af sømmåtter fik bilen bragt til standsning, fortalte manden til politiet, at han forsøgte at lære sin hund at køre bil, fortæller Heather Axtman.

Umiddelbart lyder det som om, hunden godt kunne have brug for flere køretimer, eller en ejer, der ikke fik vanvittige ideer.

Læs også

Dramatisk biljagt førte til kidnappet hund

31-10-2010 13:27, af Anne Kristine Tollestrup
Efter en dramatisk biljagt, fik familien Nielsen endelig deres elskede hund Blackie hjem i god behold.

USA: Fire hunde døde i varm bil

30-05-2022 12:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En kvinde efterlod sine fire hunde i en bil, mens hun var på restaurant. Da hun kom ud, var alle fire hunde døde

Joe Bidens hunde

07-11-2020 11:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Bliver den nye amerikanske præsident Joe Biden, får USA igen et hundemenneske i Det Hvide Hus

Hund snusede sig frem til 600 år gammelt skellet

05-09-2012 14:08, af Tine Luther
En australsk labrador er formentlig den første hund, der er uddannet som arkæologi–hund. Den har unbder en test snuset sig frem til et 600 år gammelt skellet, der var begravet 2 m under jordens overflade. Så vidt vides er det ny verdensrekord – det anslås, at den tidligere rekord blev sat for 25 år i USA, hvor en hund lokaliserede et 175 år gammelt skellet.

Flere lande forsøger med hunde i kamp mod Covid-19

30-07-2020 12:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har tidligere fortalt, at både England og USA er i gang med at træne hunde til at opsnuse Covid-19. Flere lande går nu samme vej

Loppehalsbånd sættes i forbindelse med alvorlige skader

05-03-2021 13:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en artikel i USA Today sættes loppehalsbåndet Seresto i forbindelse med utallige skader på kæledyr fra 2012 til 2020

Aggression hos hunde - ny brik i puslespillet er måske fundet

14-10-2021 08:15, af Astrid Gerd Holtet

Hvorfor udvikler nogle hunde problemer med aggression, når andre ikke gør? Det har en gruppe forskere fra universitet i Arizona, USA, forsøgt at blive klogere på, og måske har de fundet endnu en brik i puslespillet  

USA standser hundeimport fra 113 lande

15-06-2021 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Frygt for rabies får USA til at stoppe for import af hunde fra 113 lande, skriver BBC

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse