Hund lærte IKKE at køre bil

05-04-2020 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En biljagt i USA endte på en noget anderledes måde, da føreren undskyldte sig med, at han var ved at lære sin hund at køre bil

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Søndag blev en amerikansk anholdt, efter at være blevet jagtet af flere politipatruljer i en biljagt i høj fart.

I USA er det nærmest hverdagskost med den slags jagter, men alligevel var denne jagt noget helt specielt.

Det viste sig nemlig, at manden havde sin hund med sig på forsædet.

Det fortæller CNN. 

Manden, der kommer fra Lakewood i Washington, ramte blandt andet to biler i to forskellige ulykker, men formåede ikke at sætte foden ned på bremsen, og standse op i forbindelse med ulykkerne.

– Han kørte meget utilregneligt. Så utilregneligt, at flere personer ringede 911, fortæller betjenten Heather Axtman til CNN.

Under jagten pegede speedometernålen på 175 km i timen og for at bringe bilen til standsning kørte en politibetjent op på siden af bilen, hvor vedkommende kunne konstatere, at det var en pitbull, som sad i førersædet, mens manden styrede bilen.

Da politiet ved brug af sømmåtter fik bilen bragt til standsning, fortalte manden til politiet, at han forsøgte at lære sin hund at køre bil, fortæller Heather Axtman.

Umiddelbart lyder det som om, hunden godt kunne have brug for flere køretimer, eller en ejer, der ikke fik vanvittige ideer.

Læs også

Dramatisk biljagt førte til kidnappet hund

31-10-2010 13:27, af Anne Kristine Tollestrup
Efter en dramatisk biljagt, fik familien Nielsen endelig deres elskede hund Blackie hjem i god behold.

VIDEO: Løve og hund bedste venner

22-07-2013 12:03, af Signe Wiese
Hvem siger at lige børn leger bedst? Løven Bonedigger og gravhunde Milo er bedste venner og bor sammen i zoologisk have i Oklahoma, USA

Sterilisering af tæver

02-01-2011 07:56, af Anne Kristine Tollestrup
I USA er der gået trend i at sterilisere tæver i en tidlig alder. På den måde får man en hund fanget i en unghunds krop.

Aggression hos hunde - ny brik i puslespillet er måske fundet

14-10-2021 08:15, af Astrid Gerd Holtet

Hvorfor udvikler nogle hunde problemer med aggression, når andre ikke gør? Det har en gruppe forskere fra universitet i Arizona, USA, forsøgt at blive klogere på, og måske har de fundet endnu en brik i puslespillet  

Golden retriever runder 20 år

26-06-2020 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I USA bliver en golden retriever udråbt som den ældste nulevende golden retriever. Hunden blev 20 år tilbage i april

Frygtelig, frygtelig dyremishandling i USA

03-10-2019 12:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre amerikanske kvinder er blevet anholdt for at save bagbenene af en to-årig hund

Eukanuba World Challenge sejren gik til USA

20-12-2011 19:23, af Vibe Madsen
Vinderen af Eukanuba World Challenge blev Australien Shepherd fra USA, og derved gik titlen for første gang til en hund på hjemmebane, hvilet publikummet var yderst begejstrede for.

Ben & Jerry’s præsenterer iskold hundenyhed

25-01-2021 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Indtil videre kan de nye hundeis kun købes i USA, men bliver de en succes, kunne man forestille sig, at danske hunde også kan køle sig på en is fra Ben & Jerry’s, når sommeren rammer os

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse