USA: Hund hjerneskadet efter tur i ophedet bil

13-08-2019 08:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Godt nok er denne historie amerikansk, men det kunne lige så nemt have foregået i Danmark, derfor vælger vi at bringe historien

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Selvom sommeren er ved at gå på hæld, dagene bliver kortere, og solen mister lidt af sin kraft, så skal vi stadig huske, at hunde ikke hører til i efterladte biler. 

I Colorado i USA oplevede man for nylig, hvor galt det kan gå. En lille hund var blevet efterladt i en 50 grader varm bil, og det var først da politiet kom frem, at hunden blev reddet, men her var skaden allerede sket. Det skriver Fox News.

Den lille hund, som end ikke kunne gø, da politiet fik slået ruden ind, pådrog sig skader på hjernen, fordi dens ejer ikke tænkte sig om.

Ejeren viste dog ikke den store anger, da han kom ud til bilen og blev konfronteret med sin ugernings konsekvenser. Her blev han ifølge det lokale politi mest irriteret over, at de havde smadret hans rude. 

Vi opfordrer igen alle til at huske på, at hunden ikke hører til i en varm bil. Det kan gå grueligt galt, og det ønsker vi ikke for vores hunde.

Du kan se en video fra episoden ved at trykke her. Vi advarer om, at videoen indeholder uhyggelige billeder af en lidende hund. 

Læs også

Efterlad aldrig din hund i en varm bil

06-06-2023 11:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når temperaturen stiger om sommeren, fraråder Dyrenes Beskyttelse at hunde efterlades i biler, også selv om det kun drejer sig om kort tid. Desværre er der stadig mange, som lader hunden sidde i bilen når det er varmt, hvilket kan have fatale konsekvenser

Endnu en hund i varm bil

05-08-2022 13:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så skete det igen. Torsdag sad en hund i brandvarm bil i mindst 12 minutter. Det er ikke i orden

Hunde i varm bil, Kgs. Lyngby

20-07-2022 11:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag eftermiddag måtte en forbipasserende tilkalde politiet for at få reddet hunde ud af en varm bil

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Det nye HUNDEN magasin er her!

11-06-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.