Hjælp til de tyskere der holder ferie i Danmark med deres hund

26-07-2011 08:50, af Tine Luther
Antallet af tyske turister, der holder ferie i Danmark, er atter opadgående. En del af de tyske gæster medbringer deres hunde, og til dem er der nu hjælp at hente på en nystartet hjemmeside. Udlejer du sommerhus til tyske hundeejere eller har af anden årsag kontakt med nogle af slagsen, kan du evt. henvise til hjemmesiden www.daenemarkmithund.de

Oversigt over hundeskove m.m. Hjemmesiden www.daenemarkmithund.de er netop gået i luften og er ment som en kærlig håndsrækning til de mange tyske turister, der hvert år holder ferie i Danmark med deres hunde. Kvinden bag hjemmesiden, Line Ravn Allerslev, udtaler ”Jeg tænkte, at det som tysk turist måtte være rart at kunne få informationer på eget sprog om blandt andet de lovgivningsmæssige forhold, der gør sig gældende i forhold til hunde.” Det er dog ikke kun i forhold til det lovgivningsmæssige, der er hjælp at hente. Hjemmesiden indeholder også en oversigt over de mange danske hundeskove, så de tyske gæster nemt kan finde den nærmeste hundeskov og meget andet. Kort info: • Hjemmesiden www.daenemarkmithund.de gik i luften mandag d. 18. juli 2011 • Tyskerne har de senere år svigtet Danmark som feriedestination, men antallet af tyske feriegæster er opadgående i 2011 og foreløbige tal tyder på, at det også vil gøre sig gældende i 2012. • I Tyskland er der ca. ligeså mange hunde, som der er indbyggere i Danmark (omkring 5 millioner).

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.