Hjælp en manuskriptforfatter

09-03-2019 09:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Manuskriptforfatter søger hjælp til research

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Vi har modtaget nedenstående besked fra en manuskriptforfatter, som har brug for hjælp fra hundekyndige personer. Dem er der jo mange af blandt vores læsere. Derfor er han naturligvis kommet til rette sted.

Hej, jeg er manuskriptforfatter og jeg er ved at researche til en film, der foregår nytårsaften. Jeg har med stor interesse læst om de gode råd på jeres hjemmeside om at have hund nytårsaften. I den forbindelse tænker jeg, om du/I mon kender til nogle konkrete tilfælde, hvor en hund er løbet væk nytårsaften. Jeg er meget interesseret i at høre om oplevelser og erfaringer i den forbindelse - både de helt faktuelle, hvordan griber man det typisk an, hvis ens hund pludselig stikker af og ikke umiddelbart er til at finde? Og måske er der pudsige og sjove historier at fortælle? Måske sørgelige, tragiske?

Venligst Michael W. Horsten.

Michael kan kontaktes på michaelwhorsten@gmail.com

Du kan også skrive din historie i tråden på Facebook, så sender vi den videre

Info

Om Michael W Horsten

Michael W. Horsten, manusforfatter og instruktør, er uddannet på Den Danske Filmskoles manuskriptlinje 1994-1995. Han har skrevet manuskript til en række kortfilm for børn og selv instrueret flere kortfilm for den yngre målgruppe, bl.a. "Tilbage til byen" (1999) og "Lille far" (2003). Derudover har han instrueret afsnit til "Hotellet" (afsnit 55-60) og "Nikolaj og Julie" (afsnit 11 og 12), samt været med som manusforfatter på "Forbrydelsen".

Læs også

BLOG: Vores hunde lever det fede liv... eller gør de?

27-01-2023 08:28, af Karoline Sidelmann Brinch

Januar er nytårsfortsætternes tid - og mange går måske på slankekur, fordi de godt ved, at der er kommet et par kilo for meget på sidebenene. Men hvad med hunden? Flere og flere hunde vejer for meget. Og det virker desværre som om, at overvægt hos vores hunde på vej til at blive "det nye normal". Og det egentlig fair overfor hunden, når vi ved, hvor skadeligt det er for deres livskvalitet og livslængde?

Jeres nytårshunde

01-01-2023 10:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så blev det 2023, og vi håber, I kom godt ind i det

Godt nytår

31-12-2022 10:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så siger vi farvel til 2022 og goddag til 2023

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Webredaktør og nyhedsvagt

Bjarke Kirkegaard Nielsen
20 24 29 30
bkn@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Lykkepiller i pels indtager Roskilde

18-09-2023 15:34, af Louise Trabjerg

I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

Symptomer – unormal urinering

18-03-2022 15:21, af Astrid Holtet

Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Sådan hjælper du din hund mod forstoppelse

28-09-2021 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tails.com har fået en række specialister til at dele deres gode råd om forstoppelse hos hunde

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?