I HUNDENs martsnummer i år udskrev DKK en konkurrence under overskriften ”Alle hader hundelorte”, som skulle bidrage til løsning af problemet med ejere, som ikke samler op efter deres hund – hvilket som bekendt skaber stor, stor irritation og modvilje over for hunde. Det er en del af DKK’s formål at varetage hundens og hundeejerens almene interesser i samfundet, herunder ansvarsbevidst deltagelse i friluftslivet (Se formålsparagraffeni DKK’s love på hjemmesiden), så dét at skabe en ansvarsbevidst holdning hos hundeejerne i forhold til at samle op efter hunden er centralt i forhold til omgivelsernes accept af hunde. Her må du dumpe Vinderforslaget gik på at få udarbejdet et mærkat, som husejere kan sætte på deres affaldsspand med tilladelse til, at man må lægge sin lukkede pose med hundens efterladenskaber i her. Nu har DKK i samarbejde med organisationen Hold Danmark Rent realiseret forslaget. Parterne har i fællesskab fået udformet og produceret mærkatet. Få et gratis mærkat Gode vaner giver gode venner. Sæt et mærkat på din affaldsspand og bliv en del af løsningen! Mærkatet kan fås gratis i informationen på DKK’s internationale udstillinger, ligesom man kan indsende en frankeret og adresseret svarkuvert, mærket Hundeposekampagne til DKK, Parkvej 1, 2680 Solrød Strand. DKK opfordrer sine medlemmer til at hjælpe med at sprede kendskabet til hundeposekampagnen.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.