Efterår er læsetid. Sådan helt god gammeldags læsetid. Ingen skærme. Bare dig, et blad, ild i brændeovnen, et tæppe og en kop te eller kaffe.
Ild, tæppe, te og kaffe må du selv sørge for, men vi kan sørge for et blad til dig. Nemlig det helt nye HUNDEN, som rammer postkasserne i den kommende uge.
Og det er faktisk et ret godt nummer.
Du kan blandt andet læse om Tina Hjordts 90 kilometer lange vandretur med hunden Bobby i England. Tina Hjordt slår et slag for det fællesskab man opnår med sin hund, når man går tur.
Du får også reportager fra European open i agility, Hund i fokus, Hundens dag i tivoli, store hestedag og lidt billeder fra VM for rottweilere.
Du får naturligvis også alt fra udstillingen i Ballerup.
Hvad gør man, hvis hundeholdet vokser en over hovedet? Det får du skam også svar på i det nye blad.
En helt ny serie ser også dagens lys. Du kan nemlig møde nogle af de unge hundemennesker. I dette nummer kan du møde Fiona Wennberg, som også blogger for hunden.dk.
På den noget mere triste front er dette også bladet, hvor vi siger farvel til Connie Jakobsen, der jo desværre døde 16. september. Hun nåede at skrive en artikel om DM i schweiss, som du finder i dette blad.
Klummepladsen er denne gang blevet til et smukt mindeord over Connie Jakobsen af Jørgen Hindse.
Vi håber, I tager godt imod det nye blad
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
At fejre hundens fødselsdag er en hjertevarm tradition, der understreger hundens status som et fuldgyldigt familiemedlem. Det handler mindre om selve gaven og mere om at afsætte en dag til ren glæde og fejring af det fælles bånd.
Hvad optager de danske hundeejere i 2025? Vi har analyseret årets mest læste artikler på hunden.dk, og resultatet er klart: Sundhed, tryghed og livslang omsorg topper listen.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.