Efterår er læsetid. Sådan helt god gammeldags læsetid. Ingen skærme. Bare dig, et blad, ild i brændeovnen, et tæppe og en kop te eller kaffe.
Ild, tæppe, te og kaffe må du selv sørge for, men vi kan sørge for et blad til dig. Nemlig det helt nye HUNDEN, som rammer postkasserne i den kommende uge.
Og det er faktisk et ret godt nummer.
Du kan blandt andet læse om Tina Hjordts 90 kilometer lange vandretur med hunden Bobby i England. Tina Hjordt slår et slag for det fællesskab man opnår med sin hund, når man går tur.
Du får også reportager fra European open i agility, Hund i fokus, Hundens dag i tivoli, store hestedag og lidt billeder fra VM for rottweilere.
Du får naturligvis også alt fra udstillingen i Ballerup.
Hvad gør man, hvis hundeholdet vokser en over hovedet? Det får du skam også svar på i det nye blad.
En helt ny serie ser også dagens lys. Du kan nemlig møde nogle af de unge hundemennesker. I dette nummer kan du møde Fiona Wennberg, som også blogger for hunden.dk.
På den noget mere triste front er dette også bladet, hvor vi siger farvel til Connie Jakobsen, der jo desværre døde 16. september. Hun nåede at skrive en artikel om DM i schweiss, som du finder i dette blad.
Klummepladsen er denne gang blevet til et smukt mindeord over Connie Jakobsen af Jørgen Hindse.
Vi håber, I tager godt imod det nye blad
De fleste hundeejere kender fornemmelsen af en kold, våd snude mod hånden. I Kenneth Stevens og Øyvind Torseters billedbog "Hvordan hunden fik sin våde snude" får vi en fantasifuld og opdigtet forklaring på, hvordan det hele startede ombord på Noas ark.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.