Som det gør sig gældende hvert år, er udstillingen i Fredericia ikke en dobbeltudstilling. I dag gjaldt det derfor hunderacer fra grupperne 7, 9, 1, 4 og 5. Nemlig stående jagthunde, selskabshunde, hyrde- og kvæghunde, gravhunde og spidshunde.
Rigtig mange smukke hunde og flot klædte hundeførere var mødt op til dagens konkurrencer. Nøje blev de bedste hunde indenfor grupperne udvalgt af de dygtige dommere fra nær og fjern. Til sidst, men ikke mindst, skal de dyste mod hinanden i Store Ring.
Nye ansigter i juniorhandlingen
Men først var det juniorhandlerne der kunne vise sig frem i Store Ring. De er inddelt i to aldersgrupper, mini og maxi, fra henholdsvis 10-13 år og 14-17 år.
Under dagens konkurrence havde dommeren svært ved at beslutte sig i den hårde konkurrence, så juniorhandlerne måtte flere gange bytte hund undervejs. Det bød på en ekstra udfordring for alle deltagere.
Til slut var det dog Simone Riisgaard Kristiansen der tog sejren med hjem. Hun viste sine evner frem sammen med den engelske springer spaniel Sieger's a Beautiful Mind (i daglig tale Mathilde).
Det er første gang Simone vinder en første plads efter mange timers hårdt arbejde. Vindertitlen havde da heller ikke helt bundfældet sig, da vi talte med hende lige efter konkurrencen:
— Jeg er mega glad, men fatter det ikke rigtig lige nu, siger en stolt og taknemmelig Simone.
Simone er 14 år og konkurrerer derfor i maxi gruppen.
Til dagligt bor hun i Viborg og har det seneste år haft et samarbejde med Kennel Sieger's. Hun satser på at vi efter sejren i dag vil få hende at se til dette års internationale udstillinger.
I morgen gælder det hunde fra grupperne 8, 10, 2, 3 og 6 - apporterende jagthunde, mynder, schnauzere, pinschere, molosser og sennenhunde, terriere og drivende jagthunde og schweisshunde.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by