Frygtelig tragedie i Frankrig

16-03-2023 09:08

Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden blev flere hunde forgiftet ved et canicrossløb i Frankrig. Tre hunde er døde efter at have spist forgiftede kødboller

Copyright Hunden.dk
Foto: Adobestock
Nyheden fortsætter efter annoncen

 

Ondskab har mange ansigter, og vil man andre ondt, er der altid en vej. Sådan tænker vi, efter vi netop har hørt, hvad der skete i den franske by Vauvert i weekenden.

Her blev de franske mesterskaber i canicross afholdt, og hvad der skulle have været et festligt mesterskab endte på den mest tragiske måde.

Søndag fik flere hunde det dårligt efter at have spist af nogle kødboller, der lå på ruten. Tre hunde afgik ved døden 15 minutter efter at have spist kødbollerne. Det gik så hurtigt, at ingen dyrlæger kunne nå at redde dem.

Nyheden fortsætter efter annoncen

En fjerde hund blev også forgiftet, men det forlyder, at den skulle være i bedring og på vej hjem til sine ejere igen.

Vi følger naturligvis sagen i Frankrig, som har chokeret hele canicross verdenen.  

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout