I sidste måned modtog vi flere end 100 billeder til vores fotokonkurrence i Magasinet HUNDEN. Det var vi rigtig glade for, og derfor prøver vi med en lille reklame her på hunden.dk igen.
Derfor skal du ikke tøve med at sende dit bedste billede af din hund til fotokonkurrence@hunden.dk.
Her er nogle regler, som skal overholdes:
Du skal selvfølgelig være medlem af DKK. Ellers får du jo heller ikke bladet.
Du skal selv have taget billedet.
Du må gerne sende flere billeder.
Husk at skrive adresse, mail, telefonnummer og race. Ellers kommer billedet ikke i betragtning.
Sender du et billede ind, deltager du i konkurrencen om lækre præmier fra Gilpa til en værdi af henholdsvis 500kr, 400kr og 300kr.
De tre bedste billeder bliver offentliggjort i næste blad.
Bliver dit billede valgt som månedens bedste, går det videre til konkurrencen om at blive årets billede og her præmieres de tre bedste billeder med præmier til en værdi af henholdsvis 2000kr, 1500kr og 1000kr.
Vi glæder os til at se jeres fotos.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.