For alle, som er interesseret i racen dobermann eller brugshunde, er dette måske noget for jer! Der er forhåndstilmeldt godt 100 deltagere med hunde til en weekend fuld af aktiviteter om og med hundene og for hele familien.
Der vil blive vist en mange af de aktiviteter, man kan deltage i rundt omkring i landet, f.eks. IPO ved Pierre Lundahl, som var kvalificeret til VM. Der bliver også vist driftsmotivation og ringtræning ved professionelle ringtrænere og rallylydighed med Elin fra Norge med sine to hunde, hvoraf den ene er fra Kennel Dobergaarden. Begge er også champions i denne disciplin. Endvidere bliver der vist Agility, balance-boldtræning, Weight Pull, Nosework og Dog Parkour ved Janne Wærum.
Endelig har vi også opstart af hvalpetræning og politihundearbejde ved Diana Bensen, som i 2016 blev Danmarksmester med sin hund Quicha. Quicha er også er fra kennel Dobergaarden. Ikke siden 1987 har en dobermann opnået dette resultat.
FCI dommer Hanne Boe kommer også på besøg og fortæller lidt om, hvad man kikker på som dommer mm.
Herudover får vi besøg af den i hunde-og hestekredse efterhånden meget kendte maler Predag Radosevic, fra Serbien, som i et arbejdende galleri vil vise en masse af sine værker, og der vil være mulighed for at bestille billeder på dagen. https://www.facebook.com/Portrait-Drawing-by-Rado%C5%A1evi%C4%87-Predrag-450249358351351/
Vi får også besøg af en dyrlæge og en fysioterapeut, som vil fortælle om forebyggelse og genoptræning af skader på hunden. Christine Zink har været på efteruddannelse i Tyskland, så hun kommer med de sidste nyheder og fremskridt indenfor behandling og forebyggelse af skader hos sportshunde.
Der vil være mulighed for at deltage med egne hunde, og man kan også prøve nogle af de øvelser, man kan lave for at forebygge skader.
Sidst på lørdagen vil der blive arrangeret orienteringsløb for familierne og deres hunde.
Der vil være deltagelse af folk fra Brasilien, Hong Kong, Serbien, Sverige, Tyskland, Norge, Sverige og Danmark.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.
Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller