Blandingshunden Bella førte før i tiden et liv som lænkehund. De tidligere ejere havde hende for det meste bundet til et træ, og en dag havde de endda bundet hende til bilens anhængertræk - og glemte det, da de skulle ud at køre! Den stakkels hund blev slæbt 1,5 km efter bilen, der havde en fart på op til 80 km i timen. Da ejerne nåede frem til en tankstation opdagede de, at hunden lå blodig og hudløs bag bilen. Desværre fik oplevelsen dem ikke til at tage hunden med til dyrlæge, og efter et par dage uden behandling greb en snarrådig nabo ind og fik Bella til dyrlæge, skriver B.T. De omfattende regninger fik familien til at skille sig af med Bella, og hun blev overtaget af Roskilde Dyreinternat. Bellas liv blev reddet af donationer - 25.000 kr. blev der samlet sammen til Dyrenes Beskyttelse. Pengene blev brugt til en række operationer, og i 2006 fandt nye ejere Bella på dyreinternatet og faldt for hende. Det eneste, der i dag vidner om hendes triste fortid, er et par store ar i pelsen. Ellers nyder den nu 9-årige Bella sit "andet liv" i fulde drag, oplyser ejeren. Kilde: Bt.dk
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.