Blandingshunden Bella førte før i tiden et liv som lænkehund. De tidligere ejere havde hende for det meste bundet til et træ, og en dag havde de endda bundet hende til bilens anhængertræk - og glemte det, da de skulle ud at køre! Den stakkels hund blev slæbt 1,5 km efter bilen, der havde en fart på op til 80 km i timen. Da ejerne nåede frem til en tankstation opdagede de, at hunden lå blodig og hudløs bag bilen. Desværre fik oplevelsen dem ikke til at tage hunden med til dyrlæge, og efter et par dage uden behandling greb en snarrådig nabo ind og fik Bella til dyrlæge, skriver B.T. De omfattende regninger fik familien til at skille sig af med Bella, og hun blev overtaget af Roskilde Dyreinternat. Bellas liv blev reddet af donationer - 25.000 kr. blev der samlet sammen til Dyrenes Beskyttelse. Pengene blev brugt til en række operationer, og i 2006 fandt nye ejere Bella på dyreinternatet og faldt for hende. Det eneste, der i dag vidner om hendes triste fortid, er et par store ar i pelsen. Ellers nyder den nu 9-årige Bella sit "andet liv" i fulde drag, oplyser ejeren. Kilde: Bt.dk
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.