Ferie på fire poter

16-03-2014 09:15, af Tine Luther
De fleste hundeejere kender dilemmaet ”hvad gør vi med hunden, mens vi er på ferie?” Svaret er enkelt – lej et sommerhus og tag den med!

Sommerhusferie er ferie for hele familien – også for hunden. Det er ferie som i ”de gode gamle dage”, men med alle nutidens bekvemmeligheder. Det er i høj grad også ”bestem selv ferie” med frihed til at gøre nøjagtig, hvad man har lyst til – præcis når man har lyst. I et sommerhus er der lys, luft og plads til at røre sig både ude og inde. Derfor er et sommerhus den perfekte ramme for en familieferie med hund. Hunde er gratis Hos NOVASOL og dansommer kan I vælge mellem 33.000 sommerhuse og ferieboliger i 27 lande. I mange af husene er hunde velkomne – og de koster ikke ekstra. Man må medbringe op til to hunde gratis, og har man flere, undersøger NOVASOL-dansommer gerne hos sommerhusejeren, om der kan gives dispensation. På alle NOVASOL-dansommers lokalkontorer i Danmark, er der desuden et ”doggiespot”, så der bliver virkelig tænkt hundevenlige tanker. Sommerhusene er også et særdeles velegnet overnatningsalternativ i forbindelse med udstillinger. Rabat til DKK–medlemmer Som medlem af Dansk Kennel Klub får I 8 % rabat på leje af sommerhuse hos både NOVASOL og dansommer. Husk at oplyse, at I er medlemmer af Dansk Kennel Klub i bookingøjeblikket. SE MERE VIA LINKS UNDER BILLEDERNE TIL HØJRE

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?